امنیت پژوهی رزمایش سه جانبه ایران، روسیه و چین

به گزارش تور تایلند ارزان، خبرنگاران، گروه بین الملل -جواد حیران نیا: سیاست امنیتی کشورها برآمده از فهم نخبگان حاکم هر کشور از تهدید و موضوعات امنیتی و چگونگی مواجهه با تهدید است.

امنیت پژوهی رزمایش سه جانبه ایران، روسیه و چین

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید.

در این میان دو دسته از نظریه های امنیتی قابل دسته بندی است. یک دسته از روینمودها مبتنی بر رهیافت رئالیستی است که تفسیری مضیق از امنیت ارائه می دهد. به این معنا که در این رویکرد موضوع امنیت نظامی است یعنی تعریف امنیت بر تهدیدات نظامی است. در رهیافت رئالیستی علاوه بر تعریف مضیق از امنیت در حوزه موضوعی، شاهد تفسیری محدود در هدف مرجع امنیتی نیز هستیم. به طوری که بر اساس این دیدگاه دولت یگانه مرجع امنیت به شمار می رود.

ذیل رهیافت رئالیستی سه رهیافت دفاع دسته جمعی متجلی در سازمان ناتو؛ امنیت دسته جمعی متجلی در سازمان ملل؛ امنیت همنوا (Concert Security) متجلی در کنسرت اروپایی قرن نوزدهم قابل شناسایی است.

دسته دیگر روینمودهای امنیت منطقه ای که دیدگاهی موسع به امنیت دارد شامل سه رویکرد کلی امنیت مشترک؛ امنیت جامع یا فراگیر و امنیت مبتنی بر همکاری می گردد. این دسته نگاهی موسع به موضوع امنیت دارد و بازیگران غیر دولتی نیز ذیل هدف مرجع امنیت قرار می گیرند و از سوی دیگر نیز موضوع امنیت صرفاً نظامی نیست.

حال طرح اخیر ایران برای امنیت منطقه خلیج فارس با عنوان ابتکار صلح هرمز و رزمایش سه جانبه بهتر قابل تحلیل است.

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی خود در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل طرح ایران برای صلح و ثبات در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز را تحت عنوان ائتلافِ امید HOPE یعنی ابتکار صلح هرمز (Hormoz Peace Endeavor) ارائه کرد.

روحانی در سخنرانی خود بیان کرد: دکترین امنیتی جمهوری اسلامی ایران حفظ صلح و ثبات در خلیج فارس و تأمین آزادی و امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز است. حوادث اخیر، این امنیت را به شکل جدی در خطر قرار داده است. امنیت و صلح در خلیج فارس، دریای عمان و تنگه هرمز را با مشارکت کشورهای این منطقه می توان تأمین کرد و جریان آزاد نفت و سایر منابع انرژی را تضمین نمود، به شرط آنکه امنیت را چتری فراگیر در همه حوزه ها برای تمامی کشورها بدانیم.

نگاهی به طرح مذکور نشان از این دارد که ایران نقش سازمان ملل یا عبارت بهتر نقش اعضای دائمی شورای امنیت را در طرح صلح خود به رسمیت شناخته است. این موضوع در قطعنامه 598 شورای امنیت مندرج است. بر اساس بند 8 قطعنامه 598 و به منظور مهار تنش های موجود در خلیج فارس، تأمین امنیت انرژی و ممانعت از بروز حوادث اتفاقی زمینه ساز تقابلات نظامی، تشکیل گروه تماس 13 شامل هشت کشور حاشیه خلیج فارس و پنج قدرت دنیای عضو دائم شورای امنیت لازم است.

همانگونه که مشاهده می گردد تفاوت این طرح با دو طرح پیشین ایران در مورد امنیت خلیج فارس یعنی مجمع گفتگوی منطقه ای و پیمان عدم تجاوز همین قائل شدن نقش نظارتی برای اعضای دائم شورای امنیت است که در طرح های پیشین مطرح نبود.

واکاوی جملات روحانی در این طرح نشان از ترکیب رویکرد امنیت دولتی و امنیت انسانی در ابتکار صلح هرمز دارد. اگرچه ابتکار صلح هرمز به امنیت کشورهای(state) حاشیه خلیج فارس توجه دارد اما عنوان می دارد … به شرط آنکه امنیت را چتری فراگیر در همه حوزه ها برای تمامی کشورها بدانیم. بر این اساس ایران هدف مرجع امنیتی را تنها کشورها نمی داند و حوزه های امنیتی را موسع تعریف می نماید و نه مضیق.

اما از سوی دیگر ابتکار صلح هرمز (Hormoz Peace Endeavor) بر موازنه قوا نیز تأکید دارد وو رزمایش سه جانبه ایران، روسیه و چین در واقع مکمل این ابتکار به شمار می رود. از آنجا که ایران به تنهایی توان ایجاد موازنه قدرت در برابر آمریکا و متحدین عربش در منطقه خلیج فارس را ندارد بنابراین ناچار است برای ایجاد موازنه حداقلی در برابر آنها، ائتلافهای جدیدی ایجاد نموده و دیگر قدرتهای بزرگ که به ایران نزدیکتر هستند از جمله روسیه و چین را وارد منطقه کند تا با همکاری آنها موازنه حداقلی در برابر ایالات متحده و متحدین عربی اش در منطقه خلیج فارس ایجاد کند.

بر این اساس بود که دریادار خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش اظهار در حاشیه رزمایش سه جانبه ایران، روسیه و چین گفت: امروز از این منطقه قدرتی بیرون آمد که پنجه در پنجه استکبار داده و با آنها مقابله می نماید؛ این قدرت حتی توانسته با قدرت های دنیا همکاری کند و ائتلاف تشکیل دهد. ایران اسلامی چهل سال است که در تحریم واقع شده است و کسی باور نمی کرد ایران بتواند از این تحریم ها بیرون بیاید و بتواند چنین رزمایشی را ترتیب دهد؛ این اولین بار است که قدرت های آسیایی در کنار هم قرار می گیرند. تا به امروز هر رزمایشی که در منطقه شکل گرفته یا توسط آمریکایی ها تشکیل شده و یا آنکه آنها بر آن نظارت داشتند و این تنها رزمایشی است که امریکایی ها هیچ گونه دخالتی در آن ندارند.

اما پرسش این است چرا ایران طرحی جدید برای امنیت منطقه خلیج فارس ارائه داده است. در پاسخ به این پرسش دلایل متعدد و گوناگونی وجود دارد. اولین دلیل این است که طرح های ایران برای امنیت منطقه در قالب پیمان عدم تجاوز و مجمع گفتگوی منطقه ای با اقبال کشورهای منطقه روبرو نشد. محمد جواد ظریف در قالب سفرهای منطقه ای سعی در ایجاد اجماعی در مورد آن داشت که دستاورد عملی به همراه نداشت.

دلیل دوم ارائه طرح های امنیتی مختلف متعاقب افزایش تنشها در منطقه خلیج فارس بود. به طوری که طرح هایی چون ائتلاف آمریکایی و اروپایی به رهبری فرانسه در منطقه خلیج فارس عملیاتی شد.

دلیل سوم این بود که موضوع خلیج فارس متعاقب افزایش تنشها در منطقه جنبه بین المللی تری پیدا کرد و طرح ایران و قائل شدن نقش نظارتی سازمان ملل می تواند با اتکا به نقش کشورهای منطقه از بین المللی تر شدن و دخالت کشورهای فرامنطقه ای بیشتر در آن خودداری کند. آمریکا در قالب تشکیل ائتلاف دریایی سعی دارد بیش از 70 کشور را وارد خلیج فارس کند.

دلیل چهارم این است که امنیت منطقه خلیج فارس به سایر حوزه های امنیتی که مد نظر آمریکاست پیوند نخورد. آمریکا در کوشش است تا امنیت منطقه خلیج فارس را به امنیت باب المندب و خلیج عدن و دریای سرخ و حوزه شامات پیوند بزند تا بتواند ادراک سازی راحت تری در مورد تهدیدات ایران داشته باشد و گستره تهدیدات را محدود به خلیج فارس نداند. بر همین اساس در بیانیه ای که سنتکام (ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا) در مورد ائتلاف دریایی به رهبری آمریکا صادر کرد هدف از عملیات مذکور تقویت ثبات دریایی، تضمین عبور امن و تنش زدایی در آب های بین المللی در تنگه هرمز، تنگه باب المندب و دریای عمان است.

اگرچه ایران امنیت منطقه خلیج فارس را از امنیت مناطق دیگر جدا تلقی می نماید اما با برگزاری رزمایش سه جانبه بیان کرد که ابتکار عمل در صورت پیوند خوردن امنیت خلیج فارس به خلیج عدن، دریای سرخ و تنگه باب المندب را دارد. چرا که رزمایش مذکور در شمال اقیانوس هند و دریای عمان برگزار گردید که ورودی خلیج فارس است و گذرگاه حمل و نقل دریایی به خلیج عدن و دریای سرخ است.

نکته دیگر این است که ایران فهمی شبکه ای از امنیت را مد نظر خود قرار داده است. این موضوع در صحبتهای محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران از یک سو و دریادار خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش از سوی دگر منعکس است. دریادار خانزادی در حاشیه رزمایش سه جانبه گفته بود ما به دنبال دستیابی به امنیت جمعی هستیم و به همین دلیل از کشورهای منطقه دعوت می کنیم که به ما ملحق شوند.. در واقع امنیت دسته جمعی رویکرد ذیل رویکرد سنتی به امنیت است که در رویکرد امنیتی سازمان ملل متجلی است.

بر این اساس از منظر ایران یا همه کشورهای منطقه امنیت خواهند داشت یا هیچ کشوری امنیت نخواهد داشت برد برای همه و باخت هم برای همه.

در مجموع ابتکار صلح هرمز و برگزاری رزمایش سه جانبه ایران، چین و روسیه نشان از نوعی واقعگرایی در سیاست خارجی ایران است و از ایده آل گرایی در طرح های امنیتی گذشته فاصله گرفته است. چرا که پس از چند دهه تاکید بر ایجاد ساختار امنیت دسته جمعی بومی متشکل از کشورهای منطقه، به سمت ایجاد یک ائتلاف جدید با حضور کشورهایی غیر از کشورهای منطقه تغییر رویکرد داده که البته این ائتلاف جدید برخلاف رویکرد امنیتی پیشین ایران نه یک ساختار امنیت دسته جمعی که ساختاری مبتنی بر موازنه قدرت منطقه ای است. این ساختار در صدد ایجاد سازه ای دوقطبی با بازدارندگی حداقلی است که دریک سر آن آمریکا و متحدین عرب منطقه ای آن قرار دارند و در سر دیگر آن ایران و قدرتهای غیر غربی.

اگرچه ایران ائتلاف نظامی به هیچ کشوری در حال حاضر ندارد اما تا وقتی که کشورهای منطقه به تعمیق ائتلافهای نظامی با آمریکا و قدرتهای غربی از جمله فرانسه و انگلیس گام بر می دارند ایران نیز راستا ائتلاف سازی را خواهد پیمود.

رزمایش سه جانبه ایران، روسیه و چین نشان داد علیرغم فشارهای حداکثری آمریکا، ایران نه تنها منزوی نشده بلکه توان ائتلاف سازی با دو قدرت دنیای چین و روسیه را خواهد داشت که نشان از نگاه رئالیستی به مقوله امنیت دارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 5 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 776

به "امنیت پژوهی رزمایش سه جانبه ایران، روسیه و چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امنیت پژوهی رزمایش سه جانبه ایران، روسیه و چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید