باید نسبت به احتمال احیای داعش و ظهور گروه های تکفیری حساس بود

به گزارش تور تایلند ارزان، سفیر ایران در اتحادیه اروپا گفت: با انتقال بحران سوریه از مرحله نظامی به سیاسی، جامعه بین المللی وظیفه تسهیل این انتقال را دارد و باید نسبت به احتمال احیای داعش و گروه های تروریستی حساس بود.

باید نسبت به احتمال احیای داعش و ظهور گروه های تکفیری حساس بود

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری مهر، پنجمین دوره کنفرانس بروکسل با عنوان حمایت از آینده سوریه و منطقه روز سه شنبه به صورت مجازی برگزار شد و غلامحسین دهقانی سفیر جمهوری اسلامی ایران نزد اتحادیه اروپا و بلژیک، در این کنفرانس سخنرانی کرد.

دهقانی با بیان اینکه بحران سوریه، دهمین سال خود را سپری کرده است، گفت: این امر نشانگر این واقعیت تلخ است که جامعه جهانی هیچ اراده واقعی برای حل این بحران بر مبنای حقوق بین الملل به ویژه احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه ندارد.

وی با اعلام اینکه از آغاز بحران سوریه، ایران همواره از راه حل های سیاسی حمایت کرده است، گفت: ایران با همکاری روسیه و ترکیه مبدع فرایند آستانه با هدف خاتمه دادن به عملیات نظامی و یافتن راه حل سیاسی بوده است. کمیته قانون اساسی نیز به عنوان بستری برای گفت وگوهای سوری-سوری ایجاد شد که ایران همواره از این کمیته حمایت کرده است.

سفیر ایران در بروکسل ادامه داد: با انتقال بحران سوریه از مرحله نظامی به سیاسی، جامعه بین المللی وظیفه تسهیل این انتقال را دارد و در این برهه حساس، باید نسبت به احتمال احیای مجدد داعش و ظهور سایر گروه های تروریستی تکفیری حساس بود.

دهقانی با اشاره به موضوع پناهندگان سوریه شرح داد: بازگشت امن پناهندگان در عین حفظ کرامت انسانی آنها و بدون استفاده ابزاری از آنها برای برای دریافت امتیازات سیاسی از اهمیت بالایی برخوردار است. نباید برخی کشورها با سوءاستفاده از موضوع بازسازی سوریه و بازگشت آوارگان به دنبال دریافت امتیازات سیاسی باشند.

وی با اشاره به همه گیری کرونا در جهان، گفت: سوریه به صورت همزمان با دو فاجعه جنگ و ویروس کرونا دست و پنجه نرم می کند و این شرایط اهمیت بازسازی و کمک های بشردوستانه به مردم سوریه را دوچندان می کند.

این دیپلمات ارشد با بیان اینکه اعمال تحریم های یکجانبه خلاف حقوق بین الملل بوده و فقط درد و رنج مردم جنگ زده سوریه را در این شرایط افزایش می دهد، ابراز داشت: وظیفه سایر کشورهاست که به دور از اقدامات فرصت طلبانه ای همچون تشویق دمشق به مشارکت سیاسی از یکسو و همزمان اعمال تحریم ها امکان دهند مردم سوریه بدون هرگونه مداخله خارجی برای آینده کشور خود تصمیم بگیرند و به بحران این کشور خاتمه دهند.

در این نشست مقام های تعداد زیادی از کشور جهان و منطقه در سطح معاونان نخست وزیر، وزرای امور خارجه و مقام های سازمان های بین المللی مواضع خود درباره سوریه را اعلام کردند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 2 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1400 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 1713

به "باید نسبت به احتمال احیای داعش و ظهور گروه های تکفیری حساس بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باید نسبت به احتمال احیای داعش و ظهور گروه های تکفیری حساس بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید