تابلوی قرمز بورس در روز رونق فرابورس

به گزارش تور تایلند ارزان، خبرنگاران : بورس هفته را با سقوط به کانال پایین تر به انتها برد. در معاملات روز چهارشنبه شاخص کل بیش از 13 هزار واحد نزول کرد و به محدوده 1.3 میلیون واحدی رسید.

تابلوی قرمز بورس در روز رونق فرابورس

به گزارش خبرنگاران، روز چهارشنبه شاخص کل بورس به کانال 1.3 میلیون واحدی سقوط کرد و شاخص هم وزن نیز هزار و 719 واحد ریزش کرد.

پیش گشایش بازار

در پیش گشایش معاملات امروز بورس، 119 نماد بازار صف خرید و 84 نماد صف فروش داشتند. بیشترین صف خرید به شرکت های صنایع چوب خزر کاسپین (چخزر)، پگاه گیلان (غگیلا) و توزیع داروپخش (دتوزیع) تعلق داشت و شرکت باما (کاما)، پتروشیمی ارومیه (شاروم) و لیزینگ پارسیان (ولپارس) بیشترین صف فروش را داشتند.

سقوط به کانال پایین تر

از ابتدای معاملات بورس امروز، شاخص کل روندی نزولی پیدا کرد و در نیم ساعت ابتدایی 6 هزار واحد پایین آمد. پس از آن در 2 ساعت بعدی معاملات شاخص اندکی رشد کرد اما دوباره حرکت آن نزولی شد. در خاتمه معاملات، شاخص کل 13 هزار و 857 واحد پایین تر از رقم روز سه شنبه ایستاد و به رقم یک میلیون و 398 هزار واحد رسید که این رقم پایین ترین سطح در 25 روز کاری گذشته از 8 آذرماه تا به امروز است.

شاخص کل هم وزن نیز امروز روندی نزولی را طی کرد و هزار و 719 واحد افت کرد و در رقم 463 هزار و 715 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس با کاهش 243 واحدی به رقم 19 هزار و 733 واحد رسید.

افت قیمت 57 درصد بازار

در خاتمه معاملات روز چهارشنبه، 180 نماد رشد قیمت داشتند که 126 نماد بورسی و 54 نماد فرابورسی بودند. همچنین 279 نماد کاهش قیمت داشتند که 196 نماد بورسی و 83 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 37 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 57 درصد بازار افت قیمت داشتند.

سقوط ارزش بزرگان

در معاملات امروز شستا، فملی و تاپیکو نمادهای قرمزرنگ تاثیرگذار بر شاخص بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. از 10 شرکت بورس که بیشترین ارزش بازار را دارند تنها 3 شرکت رشد قیمت داشتند و باقی بزرگان با افت قیمت روبرو شدند.

رشد ارزش معاملات کل

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 27 هزار و 865 میلیارد تومان بالغ شد که نسبت به روز گذشته 37 درصد افزایش یافته است. نکته قابل توجه این است که حدود 15 هزار میلیارد تومان از کل ارزش معاملات به فرابورس اختصاص داشت. اما ارزش معاملات خرد 7.5 درصد کاهش یافت و به رقم 16 هزار و 303 میلیارد تومان رسید.

خروج پول های حقیقی

امروز برای پنجمین روز پیاپی شاهد خروج پول حقیقی از بورس بودیم تا بورس در تمام روزهای هفته اخیر با خروج پول حقیقی همراه باشد. در روز چهارشنبه هزار و 63 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. بیشترین خروج پول حقیقی را سهام شستا داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 84 میلیارد تومان بود. پس از شستا، شرکت سرمایه گذاری میراث فرهنگی (سمگا) و پالایش نفت بندعباس (شبندر) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

امروز در سمت تقاضا، 84 درصد خریدها توسط معامله گران حقیقی و 16 درصد توسط معامله گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه، 91 درصد فروش ها توسط معامله گران حقیقی و 9 درصد توسط حقوقی ها انجام شد.

افت عرضه بازار

در خاتمه معاملات امروز، ارزش صف های فروش 50 درصد کاهش یافت و به رقم 547 میلیارد تومان رسید. همچنین ارزش صف های خرید 939 میلیارد تومان شد که نسبت به روز سه شنبه افت 23 درصدی را نشان می دهد.

عرضه و تقاضای بورس

در خاتمه معاملات امروز شرکت صنایع چوب خزر کاسپین (وکبهمن) با صف خرید 170 میلیارد تومان در صدر جدول تقاضای بازار نهاده شد. پس از چخزر، شرکت دارویی برکت (برکت) و پگاه گیلان (غگیلا) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین صف فروش نیز برای سومین روز متوالی به نماد بوعلی (شرکت پتروشیمی بوعلی سینا) تعلق داشت که در خاتمه معاملات صف فروش 37 میلیارد تومانی داشت. پس از بوعلی، سرمایه گذاری توسعه و عمران استان کرمان (کرمان) و بیمه کوثر (کوثر) بیشترین صف فروش را داشتند.

بوعلی در صدر جدول ارزش معاملات

در معاملات روز چهارشنبه بوعلی (پتروشیمی بوعلی سینا) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد. ارزش معاملات سهام بوعلی 504 میلیارد تومان بود.

پس از بوعلی، بیمه کوثر بیشترین ارزش معاملات را داشت و شرکت باما رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن شستا و شپنا در رتبه های بعدی بیشترین ارزش معاملات نهاده شدند.

ایران خودرو صدرنشین جدول حجم معاملات

در جدول حجم معاملات امروز، ایران خودرو با تعداد 908 میلیون و 791 هزار و 566 سهم در صدر نهاده شده است. سایپا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار نهاده شد و رتبه سوم به شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو (خگستر) تعلق داشت. بانک پارسیان و لیزینگ پارسیان نیز در رتبه های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

اکوایران آنالیز کرد: ریزش بورس و نوسان سکه

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 16 بهمن 1399 بروزرسانی: 16 بهمن 1399 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 1561

به "تابلوی قرمز بورس در روز رونق فرابورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تابلوی قرمز بورس در روز رونق فرابورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید