تداوم فرایند نزولی معاملات بورس ، تداوم درجا زدن!

به گزارش تور تایلند ارزان، خبرنگاران - یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه مشکل فعلی بورس کاهش شدید ارزش معاملات است، گفت: تا زمانی که حجم معاملات قابل توجهی در بازار وجود نداشته باشد نمی توان با پیشنهادهای ارائه شده شاهد فرایند پر قدرتی در قیمت سهام بازار باشیم.

تداوم فرایند نزولی معاملات بورس ، تداوم درجا زدن!

به گزارش خبرنگاران به دنبال تداوم فرایند نزولی معاملات بورس، پیشنهادهای جدیدی برای تغییر جهت این بازار و کاهش نگرانی ها ارائه شد که در ابتدا آسودگی خاطر را برای سهامداران به همراه داشت و توانست برای مدتی کوتاه و موقت تا حدودی اعتماد دوباره را به این بازار بازگرداند اما تصمیم جدید سازمان بورس و اوراق بهادار مانند دیگر تصمیم های اتخاذ شده برای حمایت از سهامداران خرد، موقتا بازار را مثبت کرد و دوباره فرایند بازار بعد از گذشت دو روز، به روزهای نگران نماینده خود بازگشت.

هفته گذشته محمدعلی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از بسته پیشنهادی 3+7 بازار سرمایه اطلاع داد و گفت که سه مصوبه آن اجرایی می شود و هفت مورد دیگر منوط به تایید شورای عالی هماهنگی اقتصادی است.

وی اختصاص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار، برطرف ممنوعیت نهادهای اقتصادی بازار سرمایه برای استفاده از تسهیلات بانکی و اعطای اقامت 5 ساله برای سرمایه گذاران خارجی برای خرید سهام را از جمله مصوباتی دانست که در بازار سرمایه اجرایی خواهد شد.

همچنین رییس سازمان بورس موضوع واریز باقی مانده منابع اقتصادی از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه را شفاف سازی و گفت طبق مصوبه قبلی باید از محل صندوق توسعه ملی، صندوق تثبیت و توسعه بازار تجهیز می شد، به این ترتیب مقرر شد واریز مبلغ به جامانده به صندوق های تثبیت و توسعه بازار و امکان انتشار اوراق با تضمین دولت برای تزریق این منابع هم انجام شود.

موضوع واریز باقی مانده منابع اقتصادی از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه از مدت ها قبل در ابهام قرار داشت و بیشتر کارشناسان معتقد بودند که در شرایط فعلی ورود نقدینگی به بازار تنها راهکار کاهش التهاب ایجاد شده در معاملات خواهد بود اما شفاف سازی آن از سوی رییس سازمان بورس برخلاف پیش بینی ها نتوانست تاثیر مثبتی را در بازار ایجاد و زمینه بهبود فرایند معاملات را فراهم کند که در این زمینه سهیل کلاهچی امروز (دوشنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به علت بی توجهی بازار نسبت به پیشنهادات جدید سازمان بورس و نیز تداوم فرایند نزولی شاخص بورس اشاره نمود و اضافه کرد: بازار سهام اکنون در شرایطی واقع شده است که در محدوده درجا زدن است و حدود سه ماهی می شود که در حال نوسان در کانال های فعلی است و شاهد رشد یا ریزش چندان قابل توجهی در بازار نیستیم.

وی گفت: با توجه به شرایطی که اکنون در بازار حاکم است نمی توان نظر قطعی در زمینه پیش بینی بازار ارائه داد و گفت که معاملات بورس به چه سمت و سویی سوق پیدا می نماید.

کلاهچی با بیان اینکه با توجه به تحلیل های ارائه شده، دورنمای بازار صعودی است و می توان به آینده معاملات این بازار امیدوار بود، اعلام نمود: از نظر تکنیکالی شرایط فعلی بازار به گونه ای نیست که بتوان پیش بینی چندان مناسبی را از این بازار ارائه داد.

تداوم درجا زدن معاملات بورس

این کارشناس بازار سرمایه به دیگر موضوع قابل توجه در معاملات این روزهای بازار سهام تاکید و اعلام نمود: نکته دیگر در خصوص بازار، کاهش شدید ارزش معاملات است که نشان دهنده تداوم درجا زدن معاملات بازار است و شاهد فرایند چندان جدی در این بازار نبوده ایم.

وی گفت: به احتمال زیاد معین جهت معاملات بورس در انتظار اتفاقی است که بتواند حرکتی را در بازار ایجاد کند تا سمت و سوی اصلی شاخص بورس را معین کند.

کلاهچی اعلام نمود: این اتفاق تاثیرگذار می تواند لغو تحریم ها یا روشن شدن تکلیف انتخابات ریاست جمهوری باشد که می تواند بازار را به سمت صعود یا نزول به حرکت در آورد.

کاهش شدید ارزش معاملات

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه کاهش ارزش معاملات، شرایط بازار را پیچیده نموده است، گفت: در زمانی که بازار با ریزش شدید همراه بود اعلام شد که نوسان گیری در چنین شرایطی می تواند معقول باشد اما اکنون که پولی در بازار وجود ندارد نوسان گیرها با مشکل روبرو شده اند و قادر به کسب سودهای مکرر در بلندمدت نیستند.

به گفته وی، سرمایه گذارانی که با دید میان مدت و بلندمدت به دنبال سرمایه گذاری در بورس هستند همچنان با وجود نوسان فعلی در معاملات در حال معامله در بازار هستند.

جلوگیری از ریزش شدید شاخص بورس با دامنه نوسان نامتقارن

کلاهچی به اجرای دامنه نوسان نامتقارن در بازار و تاثیر آن بر معاملات بورس اشاره نمود و گفت: بحث دامنه نوسان نامتقارن تا حدودی مانع از ریزش سنگین بازار شده است و از شدت افتی که بازار می توانست در مدت یک ماه تجربه کند، جلوگیری نموده است.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید نمود: با به کار گرفته شدن دامنه نوسان نامتقارن ضرر و زیان هایی که قرار بود سهامداران در مدت بسیار کوتاه تجربه نمایند به مدت طولانی تری موکول شد و این تصمیم سازمان بورس توانست نقش موثری را در کندتر شدن ریزش قیمت ها ایفا نماید.

وی گفت: در بعضی از سهام شاهد هستیم که از دو ماه گذشته به دلیل کاهش ارزش و حجم معاملات در صف فروش قرار گرفتند اما قیمت آنها تحرکی نداشته و بیشتر در حال درجا زدن است، این امر ناشی از آن است که حجم مبنای آنها پر نشده است به همین دلیل قیمت ها در همان محدوده حفظ شده اند.

پیشنهادات ارائه شده، معاملات بورس را مثبت نمی نماید

کلاهچی با اشاره به اینکه حجم معاملات همانند بنزین برای قیمت سهام است، گفت: تا زمانی که حجم معاملات قابل توجهی در بازار وجود نداشته باشد نمی توان شاهد فرایند چندان قوی و تحرکی در قیمت سهام بازار باشیم.

این کارشناس بازار سرمایه اعلام نمود: با توجه به جو حاکم شده در بازار، هیچ یک از پیشنهادهای ارائه شده از سوی مسوولان نمی توانند تاثیر چندانی را بر معاملات بازار داشته باشند و ممکن است به مدت دو روز جوی مثبت در بازار ایجاد شود اما در نهایت بازار به جهت اصلی خود که فرایند منفی است، باز می شود.

پیش بینی افزایش قیمت سهام در بلندمدت

وی به دیگر مسایل قابل توجه در بازار اشاره نمود و گفت: با توجه به آنالیز های انجام شده در زمینه شرایط بازار به این نتیجه می رسیم که بازار براساس رشد و اتفاقات خوبی که تا چند ماه گذشته صحبت شده بود پیش نرفت اما در بلندمدت قیمت سهام به نرخ های قبل از ریزش خود و به سطح بالایی دست پیدا می نمایند.

کلاهچی با اشاره به اینکه باید ریزش بازار را بپذیریم اما احتمال جبران آن در بلندمدت بسیار زیاد است، اضافه کرد: باید به فکر موقعیت فعلی بازار باشیم زیرا پیش بینی بلندمدت بازار ممکن است نیازمند زمان طولانی باشد که دیگر این بازار از هیچ جذابیتی برای سرمایه گذاری برخوردار نخواهد بود.

به گزارش ایرنا، شاخص بورس تهران در معاملات دیروز (یکشنبه) با افت 13 هزار و 629 واحد به سطح بیش از یک میلیون و 180 هزار واحد رسید.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 3 خرداد 1400 بروزرسانی: 3 خرداد 1400 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 1768

به "تداوم فرایند نزولی معاملات بورس ، تداوم درجا زدن!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تداوم فرایند نزولی معاملات بورس ، تداوم درجا زدن!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید