خبرنگاران شیوع آنفلوانزای پرندگان؛ از هشدار تا مهار آن در کشور

به گزارش تور تایلند ارزان، استان ها - خبرنگاران - حضور پرندگان زمستان گذران مبتلا به بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در برخی استان ها، متولیان دامپزشکی ، بهداشتی و محیط زیست را در زمینه شیوع این بیماری در بین پرندگان بومی و واحدهای مرغداری نگران کرده است.

خبرنگاران شیوع آنفلوانزای پرندگان؛ از هشدار تا مهار آن در کشور

آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، معروف به آنفلوانزای مرغی یک بیماری ویروسی همه گیر بین پرندگان است که قابلیت سرایت بالایی دارد و در صورت شیوع، نه تنها خسارت فراوانی به صنعت مرغداری وارد می کند بلکه قابل انتقال به انسان است.

آنفلوانزای پرندگان یا نوع A معمولا نمی تواند در انسان ایجاد بیماری کند و تنها از طریق پرندگان آلوده به انسان سرایت می کند و از طریق انسان مبتلا قابل انتقال نیست.

با اعلام شیوع آنفلوانزای پرندگان در برخی استان های کشور اقدامات کنترلی و پیشگیرانه از سوی مسئولان دامپزشکی به اجرا گذاشته شد و با رصد و پایش مرغداری ها و مراکز پرورش پرندگان که به صورت غیرمجاز نگهداری و به آنفلوانزا مبتلا شده بودند، شناسایی و اقدامات لازم انجام شد.

زنگ خطر آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در تبریز

مشاهده نخستین مورد از ابتلا به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در تبریز، زنگ خطر شیوع این بیماری مرگبار را برای صنعت 60 ساله مرغداری آذربایجان شرقی به صدا در آورده است.

آذربایجان شرقی به دلیل همجواری با کشورهای قفقاز و ترکیه همه ساله از خطر شیوع بیماری آنفلوانزای مرغی رنج می برد و همین امر ضرورت مراقبت، نظارت و پایش مضاعف در مبادی های ورودی احتمالی این بیماری را دوچندان می کند.

از این رو مدیرکل دفتر سیاسی استانداری آذربایجان شرقی پیشگیری از بیماری آنفلوآنزای پرندگان را موضوعی فرادستگاهی می داند و می گوید: تمام دستگاه های مسئول در این حوزه، باید توجه ویژه ای نسبت به این موضوع داشته باشند.

هشدار دامپزشکی استان اردبیل درباره احتمال شیوع آنفلوانزای پرندگان

در پی مشاهده کانون بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در طیور بومی و سنتی استان آذربایجان شرقی و نزدیکی کانون این بیماری به استان اردبیل و انتشار سریع ویروس، اداره کل دامپزشکی استان اردبیل نیز به تازگی با صدور اطلاعیه ای نسبت به احتمال بسیار بالای شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در این استان هشدار داده است.

در این اطلاعیه فعالان صنعت طیور استان و تولیدکنندگان طیور بومی، سنتی و روستایی ضمن یادآوری اهمیت و حساسیت موضوع، تاکید شده که احتمال شیوع و بروز این بیماری در بسیار بالا است.

بهبود شرایط آنفلوانزای پرندگان در خراسان جنوبی

خراسان جنوبی از جمله استان هایی است که در هفته های اخیر مواردی از ابتلا به آنفلوانزای پرندگان در آنجا مشاهده شده است؛ در این زمینه مدیرکل دامپزشکی این استان گفت: شرایط آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در این استان رو به بهبودی است و جای نگرانی نیست.

محمد اصغرزاده گفت: تا به امروز 21 کانون آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در خراسان جنوبی شناسایی شده و خوشبختانه از آخرین کانون شناسایی شده تا به امروز 6 روز سپری می شود و در این چند روز گزارشی مبنی بر شناسایی واحد جدید دریافت نشده است.

وی با بیان اینکه در سه شهرستان بیرجند، خوسف و سربیشه آنفلوانزای فوق حاد پرندگان دیده شده است، افزود: تا به امروز حدود یک میلیون و 100 هزار قطعه انواع پرنده در خراسان جنوبی معدوم شده است.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی به مردم اطمینان خاطر داد که همه فرآورده های مرتبط با طیور از توزیع تا عرضه از صحت و سلامت کافی برخوردار است.

احتمال شیوع آنفلوانزای پرندگان در گناباد

به دلیل همجواری گناباد در خراسان رضوی با استان خراسان جنوبی، رییس شبکه دامپزشکی این شهرستان نسبت به احتمال شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در این شهرستان هشدار داده و خواستار افزایش هوشیاری مردم و تولید کنندگان مرغ و طیور در این زمینه شده است.

به گفته دکتر محمدرضا متقی، تا به امروز موردی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در گناباد مشاهده نشده و اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از سرایت این بیماری توسط شبکه دامپزشکی با همکاری مسوولان دستگاههای اجرایی ذیربط در دست انجام است.

مهار پنج کانون شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کردستان

از کردستان نیز خبر می رسد که با اجرای عملیات رصد و پایش برنامه ملی کنترل و پیشگیری بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، پنج کانون شیوع بیماری در استان شناسایی و مهار شده است.

مجتبی ورمقانی مدیر کل دامپزشکی استان کردستان در این زمینه گفت: کانون بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در روستاهای جعفرآباد و عزیزآباد از توابع دیواندره و 2 روستای بوبکتان و کندولان سقز و نیز دریاچه زریبار مریوان شناسایی و عملیات معدوم سازی طیور بومی در آن آنجام شده است.

وی افزود: از کانون های شناسایی شده چهار کانون روستایی و یک کانون مربوط به پرندگان مهاجر بوده است.

کانون آنفلوانزای پرندگان در مهاباد و پیرانشهر مهار شد

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان غربی نیز به تازگی از شناسایی و مهار کانون های جدید آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در شهرستان های مهاباد و پیرانشهر در جنوب این استان خبر داده و گفته است:برای جلوگیری از انتشار این ویروس، زنده فروشی مرغ و ماکیان ممنوع شده است.

سید امید خلیل زاده گفت: در پی دریافت گزارش رخداد بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، این 2 کانون آلوده در طیور بومی و سنتی روستای قجی آباد مهاباد و جران پیرانشهر بلافاصله معدوم شدند؛ طیور مبتلا از میادین دواب محمدیار و مهاباد خریداری شده و یک هفته بعد از خرید تلفات در آنها رخ داده بود.

آذربایجان غربی در کریدور تردد پرندگان مهاجر واقع شده است به همین علت همه ساله خطر شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان طیور این استان را تهدید می کند.

آنفلوانزای فوق حاد در باغ پرندگان قم

دامپزشکی قم نیز در هفته های گذشته ابتلای تعدادی از پرندگان باغ پرندگان شهر قم به بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را تایید و در اطلاعیه ای بیان نمود که با شناسایی و تایید بیماری این پرندگان، در راستای برنامه ملی کنترل بیماری آنفلونزای فوق پرندگان نسبت به انجام موازین بهداشتی قرنطینه ای در شعاع های اپیدمیولوزیک این مناطق اقدام شده است.

کانون آنفلوآنزای حاد پرندگان در سرخس مهار شد

مدیرکل دامپزشکی خراسان رضوی این هفته گفت: کانون آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در شهرستان سرخس با اقدامات دامپزشکی استان مهار شده است.

دکتر جواد اعلمی افزود: با مشاهده یک کانون ابتلا به آنفلوآنزای حاد پرندگان در یکی از روستاهای خانگیران شهرستان سرخس، اقدامات پیشگیرانه و مهاری توسط دامپزشکی آغاز شد.

وی اضافه کرد: 10 پرنده در این روستا به آنفلوآنزای حاد پرندگان مبتلا شده بودند و کارشناسان دامپزشکی در راستای اقدامات پیشگیرانه یکصد قطعه طیور این روستا را معدوم کردند.

مدیرکل دامپزشکی خراسان رضوی گفت: خوشبختانه اکنون خطری از بابت گسترش این بیماری به روستاهای اطراف در سرخس وجود ندارد ولی اقدامات پیشگیرانه به جد دنبال خواهد شد.

رئیس دامپزشکی کشور پیشتر گفته بود که بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور کاملاً مدیریت و مهار شده است.

به گفته علی اصغر ماکنعلی، هم اکنون این بیماری در کشور کاملاً مدیریت و مهار شده و مزارع مرغ تخم گذار با بیشترین ظرفیت به تولید اشتغال دارند و مسئله ای از نظر پرورش مرغ تخم گذار در کشور وجود ندارد.

آنفلوانزای فوق حاد طیور یک بیماری ویروسی پرندگان به شمار می رود؛ ویروس های آنفلوانزا دارای سه نوع تیپ C,B,A هستند؛ در طیور فقط تیپ A می تواند ایجاد بیماری نماید. این تیپ علاوه بر طیور، سایر حیوانات از جمله خوک، اسب و همچنین انسان را درگیر می کند.

پرندگان وحشی و آبزی می توانند بدون اینکه خود مبتلا به بیماری شوند، ویروسهای آنفلوانزای طیور را با خود جابجا کنند. خوک به عنوان میزبان واسط ویروسهای آنفلوانزای طیور و پستانداران می باشد.

پرندگان وحشی آبزی به عنوان مهمترین ذخایر طبیعی ویروس آنفلوآنزا محسوب می شوند و بوسیله آنها ویروس از یک نقطه به نقطه دیگری حمل و از طریق بزاق و فضله، بیماری به پرندگان اهلی و کسانی که با پرندگان تماس دارند، منتقل می شود.

انسان در ارتباط مستقیم با پرندگان بیمار یا لاشه های پرندگان کشته شده نیز می تواند به این بیماری مبتلا شود.

در نوع خفیف آنفلوآنزای مرغی، ابتلا به بیماری با ریزش پرهای پرندگان و کاهش تولید تخم تعیین می شود و در نوع دوم، بیماری به سرعت در میان پرندگان شایع و باعث اتلاف شمار زیادی از آنها می شود.

این بیماری از طریق تجارت پرندگان زنده و پرندگان مهاجر مانند اردک ها و سایر پرندگان دریایی از کشوری به کشور دیگر منتقل می شود.

مرغ و خروس، بوقلمون، مرغ شاخدار، پرندگان زینتی، پرندگان وحشی و شتر مرغ از پرندگان حساس به بیماری می باشند.

سرفه، گلودرد، تنگی نفس و سابقه تماس در یک هفته قبل از مرگ پرندگان آلوده یا در مرحله واگیری و سطوح آلوده به ویروس و تب بالای 38درجه از علایم بیماری آنفلوآنزای مرغی در انسان محسوب می شود.

در ایران منشاء این بیماری پرندگان مهاجری عنوان می شود که در فصل سرد سال از مناطق سردسیر شمالی وارد مناطق گرم یا معتدل می شوند.

هم اکنون آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در برخی کشورها مانند ژاپن و نقاطی از روسیه و سیبری شایع است و تالاب های ایران نیز با مهاجرت پرندگان از این بابت تهدید می شود.

منبع: ایرنا
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 اسفند 1399 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 1648

به "خبرنگاران شیوع آنفلوانزای پرندگان؛ از هشدار تا مهار آن در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران شیوع آنفلوانزای پرندگان؛ از هشدار تا مهار آن در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید