خوداتکایی 50 درصدی در تولید بذر سبزی و صیفی گلخانه ای تا سال 1405

به گزارش تور تایلند ارزان، رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: تا انتها سال 1405 در تولید بذر سبزی و صیفی گلخانه ای به 50 درصد خوداتکایی می رسیم.

خوداتکایی 50 درصدی در تولید بذر سبزی و صیفی گلخانه ای تا سال 1405

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، کامبیز بازرگان، معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در ارتباط تصویری با برنامه روی خط شبکه خبر با بیان اینکه بذر و نهال به عنوان هسته اولیه تولید گیاهان زراعی و باغی بسیار با اهمیت در کشور هستند، گفت: در کشور سالانه حدود 2 میلیون تن بذر و حدود 50 تا 60 میلیون اصله نهال لازم است.

وی افزود: سلامت، تأیید و گواهی بذر و نهالی که در اختیار کشاورزان قرار می گیرد، تضمین کننده کمیت و کیفیت تولید کشاورزان در خاتمهی فصل کشت است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی شرح داد: سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی رویکرد جدیدی را در پیش گرفته و بخشی از ظرفیت های ایستگاه های دولتی را به طرح های مشارکتی با سرمایه گذاری بخش خصوصی در زمینه افزایش تولید بذر و نهال گواهی شده و شناسنامه دار اختصاص داده است؛ از جمله این موارد بزرگ ترین طرح کشت یکنواخت زعفران کشور در صد هکتار در ایستگاه تحقیقات کشاورزی شاهرود است که با مشارکت سرمایه گذاری بخش خصوصی کلید خورده است.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی افزود: طرح تولید و تجاری سازی بذر ارقام تولید داخل اسفناج، نشای پیوندی صیفی جات و به طور ویژه خربزه، دانش فنی پیاز، خربزه خارطونی، کاهوی رقم ستاره و همچنین طرح کاشت نهال های مثمر و غیرمثمر شناسنامه دار و با همکاری مؤسسه تحقیقات باغبانی، مؤسسه تحقیقات خاک و آب وزارت جهاد کشاورزی و سرمایه گذاری بخش خصوصی در حال انجام است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: از حدود 2 میلیون تن بذر مصرفی کشور حدود یک و نیم میلیون تن بذر گندم و جو است که 100 درصد در تولید آن خودکفا هستیم، اما در مقابل در برخی محصولات دیگر بذرها وارداتی است و وابستگی داریم که مهم ترین آن بذر سبزی، صیفی و تولید گلخانه ای در فضای محصور است که 98 درصد آن وارداتی است و برای تولید داخلی آن برنامه ای با معاونت علمی ریاست جمهوری تدوین شده است.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: مقرر شده تا خاتمهی سال 1401 خوداتکایی مان در تولید بذر سبزی و صیفی گلخانه ای از 2 درصد فعلی به 20 درصد برسد و تا خاتمه سال 1405 به 50 درصد خوداتکایی برسیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 آذر 1399 بروزرسانی: 22 آذر 1399 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 1457

به "خوداتکایی 50 درصدی در تولید بذر سبزی و صیفی گلخانه ای تا سال 1405" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خوداتکایی 50 درصدی در تولید بذر سبزی و صیفی گلخانه ای تا سال 1405"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید