رای الیوم: جنگ یمن، ریاض را به آغوش دمشق انداخت

به گزارش تور تایلند ارزان، حکومت ریاض به وسیله همگرایی با دمشق به دنبال شکستن محاصره دیپلماتیک و سیاسی است که در آن به سر می برد تا برای تشکیل ائتلافی در رویارویی با ائتلاف قطری- ترکیه ای مقدمه چینی کند به ویژه این که گشایش موقت در روابط سعودی و قطری، فروپاشیده است.

رای الیوم: جنگ یمن، ریاض را به آغوش دمشق انداخت

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه فرامنطقه ای رای الیوم در مطلبی تحلیلی در بخش سخن سردبیر نوشته است: این موضوع، که عبدالله المعلمی نماینده دائم عربستان سعودی در سازمان ملل متحد به دعوت از همتای سوری اش بشار الجعفری برای حضور در مراسم ویژه ای، که به افتخار فهد بن عبدالله المبارک وزیر دولت سعودی برای ریاست نشست بعدی گروه 20 ترتیب داده شد، متمایل گردد، به معنای شروع دگرگونی در سیاست عربستان سعودی مقابل سوریه است، از سوی دیگر، موافقت بشار الجعفری با این دعوت و استقبال چشمگیر این دو مسئول سعودی، نماینده و وزیر، از الجعفری و ابراز محبت شان نسبت به سوریه بدان معناست که این گشایش دیپلماتیک اتفاقی نبوده است بلکه در چارچوب رویکرد باز و آنالیز شده عربستان سعودی مقابل سوریه و تلاشی برای کنار زدن صفحه اختلافات میان این دو کشور و شاید هم شروع صفحه جدید ائتلافی صورت پذیرفته است.

در عربستان سعودی هیچ تحرک دیپلماتیک به ویژه در مقابل کشوری عربی در حجم و اندازه سوریه و در سایه شرایط کنونی این کشور فقط از بالاترین سطوح حکومتی و بعد از آنالیز های عمیق و تجدیدنظر جامع تمامی سیاست ها و شرایط داخلی و بین المللی انجام می گردد. بعید نمی دانیم که موسسه حاکم عربستان سعودی به وسیله همگرایی با سوریه به دنبال شکستن محاصره دیپلماتیک و سیاسی است که در آن به سر می برد تا بدین ترتیب برای تشکیل ائتلافی در رویارویی با ائتلاف قطری- ترکیه ای مقدمه چینی کند به ویژه این که گشایش موقت در روابط سعودی و قطری، که در قالب سفر محرمانه شیخ محمد بن عبدالرحمن وزیر خارجه قطر به ریاض و سپس آتش بس رسانه ای نمود پیدا کرد، فروپاشیده است و اختلافات قطری- سعودی به خانه اول بازگشته و شبکه تلویزیونی الجزیره و دیگر بازوهای رسانه ای قطر طی روزهای گذشته به انتقادها از ریاض و سیاست های آن بازگشته اند.

شاید پیوند مشترک میان طرف سوری با همتای سعودی اش سیاست پیغام ها و معماهای دیپلماتیک و تمایل شدید بر انتشار(آنها) باشد با وجود این که اختلافات شان متعدد و پر از انتقام است ولی این اختلافات در مقابل دشمنان، از جمله قطر و همپیمان ترکی اش، به صورت موقت ذوب می گردد. بعد از سکوتی طولانی، بشار الجعفری نماینده دائم سوریه در سازمان ملل دو هفته پیش نقدها تند و بی سابقه ای را علیه همتایان ترکی و قطری اش در سازمان ملل عنوان نمود و رژیم قطر را به حمایت از تروریسم و هزینه میلیاردها دلار داخل سازمان ملل برای خرید تعهدات در ازای سکوت در مقابل حمایتش(قطر) از تروریسم متهم کرد. الجعفری در شورای امنیت گفت که اتهام صریح مبنی بر حمایت رژیم های قطر و ترکیه از تروریسم بر زبان شیخ حمد بن جبر آل ثانی نخست وزیر قطر رانده شد که طی گفت وگویی با تلویزیون کشورش گفت که قطر، عربستان سعودی و ترکیه 173 میلیارد دلار برای تضعیف دولت مشروع در سوریه هزینه نموده اند. او تأکید کرد: نظام قطر بر این باور است که از مجازات آینده در امان است؛ قطر اشتباه می نماید چرا که ما آن را مجازات خواهیم کرد. روز حسابری فرا می رسد.

این مقاله با بیان این که ایجاد هرگونه همگرایی میان سوریه و عربستان سعودی با نظارت روسیه انجام می شد، نوشت: شرایط تغییر نموده است و دو طرف، سعودی و سوریه، به یکدیگر احتیاج دارند و دشمنی واحد یعنی ائتلاف ترکی- قطری آنها را گرد هم می آورد؛ سوریه همزمان با شروع فرآیند بازسازی، به پول عربستان سعودی احتیاج دارد و عربستان سعودی نیز در سایه تنش در روابطش با ایران و شکستش در جنگ یمن و نیز شکست در بیشتر شرط بندی هایش به حمایت آمریکا، به سوریه احتیاج دارد.

نباید اهمیت این گشایش دیپلماتیک عربستان سعودی و سوریه در سازمان ملل را دست کم گرفت به ویژه این که این گشایش بعد از گشایش مشابه امارات و سوریه، تمجید کاردار امارات از خرد بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، مداخله نظامی ترکیه در لیبی و تشدید دوباره تنش میان ایران و آمریکا در منطقه خلیج فارس و در سایه بهبود(اوضاع میدانی و سیاسی) سوریه و رقابت طرف های مختلف (برای نفوذ) به قلب سوریه صورت می پذیرد. از سوی دیگر، ملاقات امنیتی اعلام شده در بالاترین سطح میان علی المملوک مدیر دفتر امنیت ملی سوریه و هاکان فیدان رئیس سازمان اطلاعات ترکیه در مسکو طی هفته گذشته نشان می دهد که نقش سوریه با قدرت بازگشته است و انتظار می رود غافگیری های بسیاری را طی روزهای آینده ببینیم که بازگشت دمشق به کرسی خود در اتحادیه عربی و گسسته شدن نهایی ارتباط عربستان سعودی با معارضان سوری- که بعضی از آنها با حمایت علنی ترکیه علیه شبه نظامیان تحت فرماندهی خلیفه حفتر در لیبی می جنگند، از این غافلگیری هاست.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 19 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 894

به "رای الیوم: جنگ یمن، ریاض را به آغوش دمشق انداخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رای الیوم: جنگ یمن، ریاض را به آغوش دمشق انداخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید