روشی سریع و دقیق برای ردیابی تقلب در سوخت ابداع شد

به گزارش تور تایلند ارزان، به گزارش خبرنگاران، کنترل کیفی سریع و دقیق برای بررسی دستکاری در سوخت یکی از نگرانی های مهم اقتصادی و بهداشتی است. هم اکنون فناوری موجود قادر به ارائه راه حل های سریع و دقیق در محل فروش سوخت (POS) نیست.

روشی سریع و دقیق برای ردیابی تقلب در سوخت ابداع شد

بیشتر تحقیقات اجرا شده روی محلول های قابل حمل به طیف سنجی جذبی متکی است که راه حلی کیفی با تعامل بین سرعت و دقت ارائه می دهد.

درهمین راستا گروهی از محققان با همکاری مسعود آگاه، محقق ایرانی دانشگاه ویرجینیا تک در پژوهشی جدید، روشی مبتنی بر کروماتوگرافی میکروگازی (μGC) برای تجزیه و تحلیل قابل حمل ، سریع و دقیق دستکاری و ترکیب گازوئیل با نفت سفید ارائه کرده اند.

کروماتوگرافی(Chromatography) یا سَوانِگاری روشی در علم شیمی برای جداسازی اجزای یک مخلوط با عبور دادن یک فاز متحرک از روی یک فاز ساکن است.

در روش ارائه شده، ستون های جداسازی با استفاده از فناوری سیستم های ریز الکترومکانیکی (MEMS) ساخته می شوند. تحلیل مذکور مبتنی بر برنامه ریزی فشار و دمای یک تراشه است تا کروماتوگرام های جداشده را به دست آورد. ستون ها به طول 1 متر هستند. برای بررسی کارآمدی این روش، دو پوشش فاز ثابت متفاوت مورد بررسی قرار گرفتند.

این تحلیل مبتنی بر برنامه ریزی فشار و دمای یک تراشه است تا کروماتوگرام های جداشده را به دست آورد. هنگامیکه نتایج به دست آمده با روش های شناخته شده شیمی سنجی (chemometric) تحلیل شد، یک رابطه خطی میان کروماتوگرام ها و میزان خلوص بنزین به دست آمد.

در این روش، در ستون جداسازی می توان حتی 5 درصد از نفت سفید اضافه شده به گازوئیل را پس از 4 ثانیه تحلیل معین کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 تیر 1400 بروزرسانی: 2 تیر 1400 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 1810

به "روشی سریع و دقیق برای ردیابی تقلب در سوخت ابداع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روشی سریع و دقیق برای ردیابی تقلب در سوخت ابداع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید