زنجیر بست نشینی مسجد حکیم اصفهان دزدیده شد

به گزارش تور تایلند ارزان، زنجیرهای بست نشینی مسجد حکیم اصفهان، بیش از یک هفته است که دزدیده شده و کسی اطلاع دقیقی از شرایط و چگونگی دزدیده شدن آن ندارد.

زنجیر بست نشینی مسجد حکیم اصفهان دزدیده شد

بیش از یک هفته از دزدیده شدن زنجیرهای بست نشینی مسجد حکیم (جورجیز) در اصفهان می گذرد. فریدون الهیاری، مدیر کل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان، ضمن تایید این موضوع از نبود اطلاعات تکمیلی دراین باره خبر داد.

وی گفت:

با توجه به آنکه مسجد حکیم اصفهان یکی از مساجدی است که هیئت امنایی اداره می گردد و در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار ندارد، ازاین رو در جریان جزییات آن نیستیم اما این روزها یگان حفاظت میراث فرهنگی اصفهان درصدد بررسی و پیگیری دزدیده شدن زنجیرهای در ورودی مسجد حکیم است.

مسجد حکیم یا مسجد جورجیز متعلق به دوره صفوی و از مساجد چهار ایوانی است که در انتهای بازار رنگرزان اصفهان جای دارد. این مسجد در دوره شاه عباس دوم و به دست پزشک او بنا شد. کتیبه های سردرها و ایوان های داخل مسجد به سال های 1067 تا 1073 هجری قمری برمی گردد و محمدرضا امامی، خوش نویس معروف عصر صفویه، آن ها را نوشته است.

این مسجد دارای چند ورودی اصلی است. تنها ورودی مسجد که زنجیرهای بست نشینی داشت، این روزها دیگر زنجیرهای تاریخی را ندارد. این زنجیرها در ظرافت و زیبایی بی نظیر بودند و روی آن ها جزییات و پرداخت های ظریف و نقوش زیبایی دیده می شد.

بست نشینی به معنی پناه جستن و متحصن شدن در مکان های مقدس و امن است. درباره چگونگی پیداش این موضوع، باور برخی بر این است که این رسم از زمان های بسیار دور و به دلیل گرایش انسان به پرستش به وجود آمده است؛ چراکه انسان در همه دوره ها در پی خدایانی بوده تا آن ها را بپرستد و حامی خود قرار دهد. بست نشینی در ایران در بقعه و بارگاه ائمه علیهم السلام، امامزادگان یا مساجد انجام می شده است و گاه به نشانه مصونیت و تشخیص مرز و محدوده بست، زنجیری بر آستانه مدخل ورودی آن آویخته می شد.

طبق گفته های شاهدان، چند سال پیش، قیچی های آهن بری به این مسجد برده شده بود و برای دزدین این زنجیرها اقدام شد که پیروز به دزدی نشده بودند؛ اما جای قیچی ها روی زنجیرها به جای مانده بود. این بار پیروز شدند زنجیرهای تاریخی را بدزدند.

برخی کارشناسان بر این باورند که قدمت زنجیرها به دوره شاه عباس دوم و دوره صفوی برمی گردد؛ اما الهیاری معتقد است آن ها متعلق به دوره متاخر هستند.

اگر برای سفر به اصفهان برنامه ریزی می کنید، می توانید تور اصفهان را در خبرنگاران جست وجو کرده و بهترین آفر تور را از میان آژانس های معتبر مسافرتی با پایین ترین قیمت خریداری کنید. همچنین برای داشتن برنامه ریزی دقیق تر برای سفر خود، خبرنگاران فهرست کاملی از جاهای دیدنی اصفهان را در اختیار شما قرار داده است که ضمن کسب اطلاعات لازم درباره آن ها، سفر راحت تر و بهتری به اصفهان داشته باشید.

منبع: کجارو / hawzah.net / ایلنا
انتشار: 12 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1401 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 2174

به "زنجیر بست نشینی مسجد حکیم اصفهان دزدیده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنجیر بست نشینی مسجد حکیم اصفهان دزدیده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید