صادرات نفت قزاقستان به چین بالاتر می رود

به گزارش تور تایلند ارزان، قزاقستان میخواهد صادرات نفت خام به چین را به میزان قابل توجهی افزایش دهد و بخشی از صادراتش را به جای اروپا به مقصد چین روانه کند.

صادرات نفت قزاقستان به چین بالاتر می رود

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش تور تایلند ارزان، آست ماگوف، معاون وزیر انرژی قزاقستان گفت که این کشور که یکی از کشورهای غیرعضو اوپک مشارکت کننده در توافق کاهش فراوری اوپک پلاس است، میخواهد جریان خط لوله نفتی کنکیاک-آتیرو را از شرق به غرب معکوس کند.

قزاقستان میخواهد صادرات نفت خود به چین را از یک میلیون تن فعلی به 6 تا 7 میلیون تن در سال افزایش دهد.

صادرات نفت قزاقستان به بازار چین از رکورد 11.3 میلیون تن در سال 2013 به 1.3 میلیون تن در سال 2018 سقوط کرد.

به گفته معاون وزیر انرژی قزاقستان، افت صادرات به چین عمدتا به دلیل افول طبیعی میادین نفتی در جنوب و شمال غربی قزاقستان بوده است که بسیاری از آنها تحت اداره شرکت های چینی بودند.

قزاقستان اکنون میخواهد افت صادرات به چین را با استفاده از خط لوله کنکیاک-آتیرو در جهت شرقی معکوس کند و به این ترتیب میادین بیشتری در غرب قزاقستان را به پالایشگاههای داخلی وصل کند و حجم بیشتری را برای صادرات در شرق کشور آزاد کند.

نفت بیشتر برای صادرات به چین احتمالا از میادین کوچک خواهد بود، زیرا میادین بزرگی همچون کاشاگان، تنگیز و کاراچاگاناک توسط شرکت های بزرگ غربی اداره می شوند که تمایلی برای فروش به چین ندارند.

قزاقستان که در گروه کشورهای غیراوپک واقع شده است که برای یاری به متعادل کردن بازار نفت به اوپک ملحق شده، متعهد شده بود فراوری نفت خود را 40 هزار بشکه در روز کاهش دهد و در فاصله ژانویه تا ژوئن در 1.86 میلیون بشکه در روز حفظ کند. این کشور مانند همه کشورهای مشارکت کننده در پیمان گروه اوپک پلاس، هفته جاری با ادامه کاهش فراوری نفت تا سرانجام مارس سال 2020 موافقت کرد.

بر اساس گزارش رویترز، آمار وزارت انرژی قزاقستان نشان می دهد که میانگین فراوری نفت این کشور در نیمه اول سال 2019 به 1.79 میلیون بشکه در روز رسید و قزاقستان با کاهش 70 هزار بشکه در روز از فراوری خود نسبت به سطح فراوری نوامبر سال 2018، نرخ پایبندی بالاتر از حد معمولی به توافق داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 مرداد 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 332

به "صادرات نفت قزاقستان به چین بالاتر می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات نفت قزاقستان به چین بالاتر می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید