عراق به روی زائران باز نشده

به گزارش تور تایلند ارزان، درحالی که دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی کشوری از برقراری دوباره پروازهای ایران و عراق از دوم شهریورماه خبر داده است اما مدیرعامل شرکت کارگزاران زیارتی می گوید: هنوز توافقی بین دو کشور برای ازسرگیری سفرهای زیارتی صورت نگرفته و مرزهای این کشور به روی زائران همچنان بسته است.

عراق به روی زائران باز نشده

مرزهای ایران و عراق از اسفندماه 1398 همزمان با شیوع ویروس کرونا مسدود شد. با فرا رسیدن ماه محرم و نزدیک شدن مراسم پیاده روی اربعین هنوز مواضع این کشور برای پذیرش زائران کشورهای دیگر تعیین نیست. عراق از حدود یک ماه پیش با قرنطینه کردن کربلا و نجف، قوانین سختگیرانه ای را برای تردد در شهرهای زیارتی برقرار کرد.

اینک دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی کشور خبر داده که پرواز شرکت های هواپیمایی ایرانی به عراق به وسیله فرودگاه بصره از دوم شهریورماه شروع می گردد و استفاده از ماسک و وجود مواد ضدعفونی نماینده به همراه برگه آزمایش منفی کرونا از آزمایشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای همه مسافران بالای 2 سال ضروری و اجباری است. در پروازهای عراق به ایران نیز، همه مسافران غیرایرانی و غیر ترانزیت که مقصد نهایی آن ها تهران است، باید مجوزهای لازم را از مراکز مربوط به همراه داشته باشند.

با این حال مهدی قاسمی، مدیرعامل شرکت مرکزی دفاتر خدمات زیارتی سراسر ایران (شمسا) به تور تایلند ارزان گفت: در حوزه زیارت هنوز اتفافی نیافتاده است. البته سازمان حج و زیارت کشورمان براساس پروتکل های بهداشتی، پیشنهادهایی را برای ازسرگیری سفرهای زیارتی به دولت عراق داده که در وزارت بهداشت این کشور درحال آنالیز است.

وی اضافه کرد: پروازی که خبر برقراری آن داده شد در حوزه توافق ایرلاین ها بود که مورد استفاده آن بیشتر برای افراد دوتابعیتی، تجارت یا موضوعات مرتبط با آن است؛ وگرنه در حوزه سفرهای زیارتی هنوز تصمیمی گرفته نشده است و اگر توافقی حاصل گردد، رییس سازمان حج و زیارت اعلام می نماید.

قاسمی گفت: از سرگیری سفرهای زیارتی به عراق به توافق دو کشور و تصویب و امضای پروتکل از سوی ایران و عراق منوط است.

مدیرعامل شمسا درباره سرنوشت افرادی که قبلا ثبت نام نموده بودند اما سفرشان با شیوع ویروس کرونا و مسدود شدن مرزها تداخل پیدا کرد، اظهار کرد: بیشتر آن زائران انصراف داده اند. اگر شخصی هنوز انصراف نداده، هزینه پرداخت شده را برای سفر در آینده ذخیره نموده است. البته ما به همه استان ها توصیه کردیم به متقاضیان اطلاع دهند که مبالغ خود را دریافت نمایند که عموما هم انصراف داده و مبالغ را دریافت نموده اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 مهر 1399 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 1319

به "عراق به روی زائران باز نشده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراق به روی زائران باز نشده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید