محسن هاشمی: تهرانی ها احساس ناامنی می نمایند

به گزارش تور تایلند ارزان، رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه حادثه پلاسکو و کلینیک سینا، بر احساس ناایمنی شهروندان دامن زده است، گفت: مدیران شهرداری با بیانیه، تکذیب و اقدامات کلیشه ای در برابر حوادث برخورد نکنند.

محسن هاشمی: تهرانی ها احساس ناامنی می نمایند

به گزارش فارس، محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران در مراسم روز آتش نشان اظهارداشت: هفتم مهر در تقویم ایران، روز آتش نشان نامگذاری شده است، البته روز جهانی آتش نشان چهارم ماه می، یعنی نیمه اردیبهشت است، اما به دلیل حماسه آتش نشانان ایرانی در مهار آتش سوزی پالایشگاه آبادان، از 20 سال قبل هفتم مهرماه بعنوان روز آتش نشانی و ایمنی در ایران نامگذاری شده است.

وی اضافه نمود: آتش نشانی به مفهوم مدرن آن در ایران از تبریز و حدود 170 سال قبل یعنی در سال 1221 شروع شد و در تهران نیز نخستین ایستگاه آتش نشانی در ابتدای قرن فعلی، در سال 1307 تاسیس شد و تهران کمتر از یک قرن است که با مفهوم ایمنی و آتش نشانی بصورت علمی و ساختاری آشنا شده است.

رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: البته باید به یک نکته ظریف نیز توجه داشت، ایمنی با احساس ایمنی متفاوت است، گاهی شهروندان در یک ساختمان و فضای ناایمن زندگی می نمایند، ولی به علت ناآگاهی و رخ ندادن سانحه، احساس امنیت و ایمنی نمایند و گاهی نیز در یک ساختمان نسبتا ایمن زندگی می نمایند، اما بدلیل رخ دادن سوانح در اطراف خود، احساس ناایمنی و ترس دارند.

وی بیان داشت: فضایی که پس از سانحه پلاسکو و همچنین کلینیک سینا در شهر تهران ایجاد شده است، بر احساس ناایمنی شهروندان دامن زده است، در حالیکه شاید طی چندسال اخیر، گام های خوبی هم در استاندارد سازی ساخت و پیشگیری و هم در تامین وتقویت تجهیزات اطفا حریق در شهرتهران برداشته شده است، اما این بهبود هنوز به مردم منتقل نشده است.

هاشمی گفت: البته این احساس ناایمنی را می توان یک فرصت نیز تلقی کرد به شرط آنکه سازمان آتش نشانی و شهرداری در برابر آن منفعلانه عمل نکند و سعی نکند با بیانیه و تکذیب و اقدامات کلیشه ای با آن برخورد کند.

وی گفت: یکی از ضعف های سازمان آتش نشانی تهران، در بخش اطلاع رسانی است در حالیکه امروز با توسعه فضای مجازی و شبکه های اجتماعی یکی از موثرترین ابزار ها بر تحقق اهداف سازمان های مختلف اجتماعی استفاده از انتشار اطلاعات و تعامل با شهروندان است.

رئیس شورای شهر تهران گفت: روش های مختلفی برای این کار وجود دارد که باید در فرایند کارشناسی پخته و قابل اجرا گردد که پیشنهاداتی از قبیل معین درجه ایمنی ساختمان ها در شرایط های مختلف از ناایمن تا نسبتا ایمن و کاملا ایمن و نصب تابو درجه ایمنی در ورودی و نمای ساختمان ها تا انجام بازدید های الزامی در حین ساخت جهت جلوگیری از نقائص ایمنی و اطلاع دادن آن به ذینفعان وجود دارد.

هاشمی گفت: سازمان آتش نشانی می تواند از حساسیت بوجود آمده هم در جهت جذب وتقویت امکانات و نیروی انسانی و هم در جهت برطرف موانع قانونی و موازی کاری استفاده گردد و در این راستا شاید بخوبی ریشه های سوانحی نظیر کلینک سینا در فرایند ها برای افکارعمومی شناخته نشده است.

هاشمی گفت: لازم می دانم که از همه آتش نشانان به خصوص همکاران عملیاتی سازمان قدردانی کنم، هفته دفاع مقدس را پشت سرگذاشتیم و باید توجه کنیم که دفاع فقط مختص نظامیان نیست

وی گفت: نظامیان مدافعین امنیت جامعه هستند و پزشکان و پرستاران مدافعین سلامت، محیط بانان مدافعین محیط زیست و آتش نشانان مدافعین ایمنی جامعه، باید ارزش زحمات وخطراتی که همه این عزیزان برای صیانت از هموطنان خود به جان می خرند، تبیین ومورد تقدیر واقع گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 14 آبان 1399 بروزرسانی: 14 آبان 1399 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 1373

به "محسن هاشمی: تهرانی ها احساس ناامنی می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محسن هاشمی: تهرانی ها احساس ناامنی می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید