مرکز پژوهش های مجلس: بخش زیادی از منابع لایحه بودجه 99 غیرواقعی است ، تهیه لایحه بی توجه به اصلاحات ساختاری

به گزارش تور تایلند ارزان، مرکز پژوهش های مجلس با تاکید بر اینکه لایحه بودجه 99 بدون اعمال اصلاحات ساختاری تهیه شده و دچار بیش برآوردی های قابل توجهی در حوزه منابع است، پیشنهاد داد: دولت رویکرد تنظیم لایحه بودجه 99 را اصلاح کند.

مرکز پژوهش های مجلس: بخش زیادی از منابع لایحه بودجه 99 غیرواقعی است ، تهیه لایحه بی توجه به اصلاحات ساختاری

برای سفر با تور ارزان پوکت همراه ما باشید. هیچ جا بهتر از سواحل زیبای تایلند نمیتواند خستگی را از تن شما بدر کند و تجربه آرامش را به شما بدهد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با انتشار گزارشی با عنوان بررسی لایحه بودجه سال 1399 کل کشور 1. نکات مهم و محورهای تصمیم گیری (ویرایش اول) با تاکید بر اینکه اصلاح جدی در منابع و مصارف بودجه انجام نشده و و دچار بیش برآوردی های قابل توجهی در حوزه منابع است، پیشنهاد داد: دولت رویکرد تنظیم لایحه بودجه 99 را اصلاح کند.

در بخش چکیده گزارش بازوی کارشناسی مجلس آمده است: در طول یک سال و نیم گذشته به رغم آنکه پیشنهادهای متعددی در دولت و مجلس برای اصلاح ساختار بودجه و مدیریت کسری بودجه مزمن دولت مطرح شده است، اما متأسفانه لایحه بودجه سال 1399 مشابه لایحه بودجه سال 1398 و بدون اعمال این اصلاحات ساختاری تهیه و به مجلس ارائه شده است.

این مرکز پژوهشی با اشاره به راهکارهای مختلف انجام اصلاحات در سمت منابع و مصارف بودجه و مدیریت کسری بودجه دولت که پارسال ارائه داده بود، اعلام کرد: دولت نیز طی سال جاری در مطالعات مختلفی ازجمله چارچوب اصلاحات ساختاری بودجه بسته پیشنهادی مناسبی برای اصلاحات بودجه تهیه کرده بود که اعمال آنها می توانست بودجه سال 1399 را متفاوت از چارچوب لایحه فعلی قرار دهد، اما بررسی ها نشان می دهد، تقریباً اصلاح جدی در منابع و مصارف بودجه انجام نشده و لایحه بودجه سال 1399 مشابه لایحه بودجه سال 1398 تهیه شده و دچار بیش برآوردی های قابل توجهی در حوزه منابع است. بررسی کارشناسی لایحه بودجه حکایت از آن دارد که درواقع به رغم مطالعات کارشناسی خوبی که درحال حاضر برای اصلاحات ساختاری بودجه روی میز دولت و مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است، در عمل توجه کافی به این پیشنهادات اصلاحی انجام نشده است. یکی از پیامدهای مهم این بی توجهی، حجم بالای بیش برآورد منابع در لایحه تقدیمی دولت بوده است.

*دولت رویکرد تنظیم لایحه بودجه 99 را اصلاح کند

مرکز پژوهش های مجلس در ادامه، پیشنهادهای خود برای اصلاح لایحه بودجه 99 را ارائه داده که عبارتست از: پیشنهاد اولیه مرکز پژوهش ها اصلاح رویکرد تنظیم لایحه توسط دولت است. شایان ذکر است با عنایت به آماده بودن بسته های اصلاحات ساختاری، لایحه اصلاحی می تواند به سرعت تهیه و به مجلس ارسال شود.

در صورت تأیید کلیات لایحه بودجه 1399 کل کشور توسط مجلس شورای اسلامی پیشنهاد می شود اصلاحاتی با کمک و همکاری مؤثر دولت انجام شود. این اصلاحات در سه حوزه منابع، مصارف و رابطه بودجه و نفت عبارتند از:

الف) اصلاحات در حوزه منابع

1. حذف معافیت اقتصادیات بر سودهای کلان سپرده های بانکی

2. تفکیک حساب های بانکی (شخصی و تجاری)

3. جلوگیری از فرار اقتصادیاتی برخی از مشاغل

4. ساماندهی معافیت های اقتصادیاتی

5. حذف اقتصادیات بر ارزش افزوده مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

6. پلکانی کردن اقتصادیات نقل وانتقال املاک با هدف اخذ اقتصادیات از خانه های لوکس

7. اقتصادیات بر مجموع درآمد

8. اقتصادیات بر عایدی سرمایه (املاک و سهام)

9. اقتصادیات بر ارزش زمین (LVT)

ب) اصلاحات در حوزه مصارف

1- اجرای کامل و دقیق سیاست پرداخت به ذی نفع نهایی به منظور شناسایی و تفکیک هزینه های اجباری (ضروری) و غیراجباری (قابل تصمیم گیری) در بودجه

2- کنترل هزینه های عمومی دولت با استفاده از سازوکار بازنگری هزینه ها

3- حذف موازی کاری بین دستگاه ها

4- مدیریت هزینه در معاملات دولت با بهره برداری کامل از سامانه ستاد

ج) بازآرایی نحوه استفاده از منابع نفتی در بودجه

در بخش جمع بندی گزارش بازوی کارشناسی مجلس آمده است: در طول یک سال و نیم گذشته پیشنهادهای متعددی در دولت و مجلس برای اصلاح ساختار بودجه و مدیریت کسری بودجه مزمن دولت مطرح شد. اما متأسفانه تقریباً اصلاح جدی در منابع و مصارف بودجه انجام نشده و لایحه بودجه سال 1399 مشابه لایحه بودجه سال 1398 تهیه شده و دچار بیش برآوردی های قابل توجهی در حوزه منابع است. به عبارت بهتر می توان گفت، به رغم مطالعات کارشناسی ارزنده اجرا شده، موضوع اصلاح ساختار بودجه در دولت عملکرد ضعیفی داشته است.

از این منظر پیشنهاد می شود:

اولویت اول) مجلس شورای اسلامی محورهای کلی اصلاح لایحه را به دولت ابلاغ کند تا لایحه اصلاحی توسط دولت بر این مبنا تهیه شود.

اولویت دوم) در صورت تأیید کلیات لایحه توسط مجلس پیشنهاد می شود اصلاحاتی با کمک دولت در لایحه انجام شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 803

به "مرکز پژوهش های مجلس: بخش زیادی از منابع لایحه بودجه 99 غیرواقعی است ، تهیه لایحه بی توجه به اصلاحات ساختاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرکز پژوهش های مجلس: بخش زیادی از منابع لایحه بودجه 99 غیرواقعی است ، تهیه لایحه بی توجه به اصلاحات ساختاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید