ناخن فرو رفته در گوشت

به گزارش تور تایلند ارزان، مشکل وقتى ایجاد مى گردد که یک ناخن معمولا انگشت شست به داخل گوشت یا بافت نرم اطراف خود فرو مى رود. افرادى که ناخن هاى محدب دارند، مستعدتر هستند ولى به طور کلى هر کسى ممکن است دچار این مشکل گردد. در این موقعیت، شما اهمیتى نمى دهید که مشکل چگونه ایجاد شده بلکه مى خواهید هر چه سریع تر از آن رها

ناخن فرو رفته در گوشت

ناخن فرو رفته در گوشت

مترجمان* :

دکتر حسن کریمی یزدی

دکتر پدرام مصطفایی

7 روش درمانى

مشکل وقتى ایجاد مى گردد که یک ناخن معمولا انگشت شست به داخل گوشت یا بافت نرم اطراف خود فرو مى رود. افرادى که ناخن هاى محدب دارند، مستعدتر هستند ولى به طور کلى هر کسى ممکن است دچار این مشکل گردد. در این موقعیت، شما اهمیتى نمى دهید که مشکل چگونه ایجاد شده بلکه مى خواهید هر چه سریع تر از آن رها شوید. اگر چه هدف طولانى مدت شما جلوگیرى از ایجاد مجدد چنین مشکلى است، ولى هدف کوتاه مدت تسکین درد است. در این جا روش هایى براى نیل به هر دو هدف آمده است:

از داروها بهره ببرید.

داروهاى زیادى وجود دارد که براى نرم کردن ناخن و پوست اطراف آن به کار مى رود و در نتیجه درد را تسکین مى دهد.

خود را تسکین دهید.

هدف شما خارج کردن ناخنى است که پوست روى آن قرار گرفته است. این کار را با قرار دادن پاى تان در آب گرم آغاز کنید تا ناخن نرم گردد سپس با دقت خشک کنید و به آرامى یک لایه نازک)نه یک گلوله(از پنبه استریل را زیر لبه گوشت فرو رفته قرار دهید؛ پنبه آهسته آهسته ناخن را بلند مى کند تا ناخن از بافتى که داخل آن فرو رفته، خارج گردد. از مواد ضد عفونى نماینده براى جلوگیرى از عفونت بهره ببرید. لایه ى پنبه ى را روزانه عوض کنید تا ناخن با رشد خود از نقطه مشکل دار خارج گردد.

روش 7 نشانه ى پیروزى نیست.

به داستان هاى قدیمى که توصیه مى نمایند یک شکاف 7 شکل در مرکز ناخن ایجاد کنید گوش ندهید؛ مردم فکر مى نمایند ناخن در گوشت فرو رفته، خیلى بزرگ است بنابراین اگر یک تکه 7 شکل از آن جدا نماینده دو طرف ناخن به طرف مرکز رشد مى کند و کنار آن ها از گوشت خارج مى گردد. این کار کاملا غلط است ناخن ها فقط از عقب به جلو رشد مى نمایند.

بگذارید پاى تان هوا بخورد.

کفش هاى بد شکل مى تواند باعث ایجاد ناخن فرو رفته گردد مخصوصا اگر ناخن به خم شدن تمایل دارد. به همین دلیل است که از پوشیدن کفش هاى نوک تیز یا تنگ که به نوک انگشتان فشار مى آورد باید خوددارى کرد و به جاى آن از سندل یا کفش هایى که جلوى آن پهن است باید استفاده کرد. به همین دلایل از پوشیدن جوراب ها یا جوراب شلوارهاى تنگ هم خوددارى کنید.

ناخن ها را با دقت بگیرید.

دکتر هاس مى گوید: هرگز ناخن ها را زیاد کوتاه نکنید. ابتدا براى جلوگیرى از ترک خوردگى آن ها را در آب گرم قرار دهید؛ سپس با ناخن گیر تیز و صاف، به طور مستقیم ناخن ها را بگیرید. هرگز ناخن را به شکل بیضى نگیرید چرا که لبه هاى آن به داخل پوست انحنا پیدا مى کند. همواره بگذارید لبه هاى ناخن موازى پوست باشند و هرگز ناخن را کوتاه تر از نوک انگشتان کوتاه نکنید. ناخن ها باید به مقدار کافى بلند باشند تا از انگشتان در برابر فشار و اصطکاک حفاظت نمایند.

لبه ناخن را صاف و نرم کنید.

اگر به طور تصادفى ناخن ها را زیادى کوتاه کردید، لبه ها را صاف و نرم کنید تا هیچ نقطه تیزى نباشد که بتواند در گوشت فرو رود. این کار را با سوهان ناخن انجام دهید. هرگز از قیچى استفاده نکنید هر چقدر هم که کوچک باشد. فضاى کافى براى کار با قیچى وجود ندارد و در نتیجه اغلب لبه ى تیز براى ناخن ایجاد مى گردد.

هشدار پزشکى

مراقب عفونت باشید.

اگر انگشت ها عفونى شد، حتما باید به پزشک مراجعه کنید؛ تا فرا رسیدن وقت دیدار با پزشک، براى کاهش التهاب، پا را در محلول ید قرار دهید و سپس کرم آنتى بیوتیکى روى آن بمالید. اگر اجازه دهید که ناخن فرو رفته دچار عفونت شدید گردد در خاتمه، با مشکل بزرگى روبرو خواهید شد؛ اگر گردش خون شما نقص داشته باشد، خطر قانقاریا)مردن بافت(را هم در پیش دارید.

مراقب کارى که انجام مى دهید، باشید.

اگر چه، ناخن فرو رفته بیشترا در اثر کوتاه کردن نادرست ایجاد مى گردد اما مى تواند در اثر هر تصادفى به وجود بیاید؛ افتادن جسم سنگینى روى پا در محل کار مى تواند همین حالت را ایجاد کند. دکتر هاس مى گوید: من براى کارهاى خانه، کفش راحتى و محکم را توصیه مى کنم. اگر شما دائما در حال جابجایى اشیاى سنگین مثل ماشین آلات یا جعبه هستید، مؤکدا به شما توصیه مى کنم که کفش هاى داراى محفظه ى استیلى در جلو را امتحان کنید؛ آن ها مى توانند در بیشتر اتفاقات به شما یاری نمایند.

منبع : دایرة المعارف پزشک خانواده ،گروه مولفان انستیتوسلامتی آمریکا

پی نوشت ها:

* انتشارات سپهر اندیشه - 1387

منبع: راسخون
انتشار: 12 مهر 1400 بروزرسانی: 12 مهر 1400 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 1956

به "ناخن فرو رفته در گوشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناخن فرو رفته در گوشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید