هسته داخلی زمین زودتر از تصور قبلی در حال سرد شدن است

به گزارش تور تایلند ارزان، به گزارش خبرنگاران به نقل از نیواطلس، فضای داخلی بسیار داغ زمین به آرامی در حال خنک شدن است، اما سرعت دقیق آن تعیین نیست. محققان آمریکایی و سوئیسی با مطالعه و آنالیز مقداری از مواد معدنی معمولی موجود در اعماق زمین که گرما را راهنمایی می نماید دریافتند فضای داخلی سیاره زمین بسیار سریع تر از آنچه ما فکر می کردیم سرد می گردد.

هسته داخلی زمین زودتر از تصور قبلی در حال سرد شدن است

کره زمین از 4.5 میلیارد سال قبل در حال خنک شدن بوده و در ابتدای شکل گیری سطح آن هم بسیار داغ بود. اما با سرد شدن آن از بیرون به داخل، پوسته جامدی از سنگ تشکیل شد. هسته زمین هنوز هم مقادیر زیادی گرما را به بخش گوشته ساطع می نماید که موجب وقوع فرآیندهای حیاتی مانند حرکات صفحات زمین بر روی هم و وقوع آتشفشان می گردد، اما این هسته نیز در نهایت خنک می گردد.

اینکه این فرایند دقیقاً چقدر طول می کشد یک راز است، اما دانشمندان در مطالعه تازه با آنالیز یک ماده معدنی کلیدی به نام بریگمانیت در پی پاسخ به این پرسش بودند. لایه مرزی بین هسته بیرونی و گوشته پایینی زمین عمدتاً از بریگمانیت تشکیل شده است، بنابراین مطالعه چگونگی راهنمایی گرما به وسیله این ماده معدنی می تواند پیامدهای مهمی برای زمین داشته باشد.

مشکل این است که جمع آوری نمونه و انجام این مقدار گیری ها در آزمایشگاه سخت است. بنابراین، محققان نمونه هایی از بریگمانیت را در یک محفظه از جنس الماس قرار دادند که با استفاده از یک سیستم لیزری برای شبیه سازی فشارها و دماهای شدید در اعماق زمین حرارت داده شده بود. سپس شدت گرمای بریگمانیت را به وسیله یک سیستم جذب نوری مقدار گیری کردند.

محققان دریافتند که بریگمانیت در انتقال گرما 1.5 برابر بهتر از آن چیزی است که مدت ها تصور می شد.این به نوبه خود به این معنی است که گرما راحت تر از هسته به گوشته زمین می رود و سرعت سرد شدن زمین تسریع می گردد. با سرد شدن بریگمانیت، این ماده به ماده معدنی دیگری به نام پروسکایت تبدیل می گردد که رسانای کارآمدتری است و باز هم موجب افزایش سرعت سرد شدن زمین می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 اسفند 1400 بروزرسانی: 24 اسفند 1400 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 2133

به "هسته داخلی زمین زودتر از تصور قبلی در حال سرد شدن است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هسته داخلی زمین زودتر از تصور قبلی در حال سرد شدن است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید