ورود ناوشکن آمریکایی به آب های دریای چین جنوبی برای مقابله با چین

نیروی دریایی آمریکا گفت ورود ناوشکن این کشور به آب های دریای چین جنوبی برای به چالش کشیدن قوانین یکجانبه چین برای تسلط بر جزایر این منطقه است.

ورود ناوشکن آمریکایی به آب های دریای چین جنوبی برای مقابله با چین

با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، خبرگزاری اسپوتنیک در گزارشی نوشت، نیروی دریایی آمریکا پس از اعتراض پکن در خصوص رزمایش در دریای بسیار حساس چین جنوبی، درباره عبور اخیر ناو جنگی اش از نزدیکی جزایر مورد مناقشه پاراسل(که چینیها به آن ژیشا می گویند)، در بیانیه ای بیان کرد: چین، تایوان، ویتنام هرکدام مدعی حاکمیت بر جزایر پاراسل هستند. تحمیل یکجانبه هرگونه مجوز یا احتیاج به اعلام برای عبور بی ضرر از طرف قوانین بین المللی پذیرفتنی نیست، بنابراین ایالت متحده آمریکا این قوانین تحمیلی را به چالش می کشد.

ارتش آمریکا هفته گذشته ناوشکن مجهز به موشکهای راهنمایی شونده یو اس اس وین را در اقدامی در راستای به چالش کشیدن ادعای چین بر جزایر پاراسل به نزدیکی این جزایر در دریای چین جنوبی به حرکت درآورد.

وزارت دفاع چین نیز در این مورد بیان کرد: این ناوجنگی بدون مجوز دولت چین به آب های جزایر پاراسل تجاوز نموده است.

ادعای مالکیت چین بخش بزرگی از دریایی چین جنوبی را دربرمی گیرد؛ این در حالی است که مالکیت این مکان ها مورد ادعای کشورهای برونئی، اندونزی، مالزی، فیلیپین، تایوان و ویتنام نیز است. بیشتر این مناطق در حال حاضر تحت کنترل دولت چین است.

آمریکا به همراه چند کشور غربی مانند بریتانیا، کانادا و فرانسه، به طور آزادانه گشت زنی هایی را در این دریا انجام می دهند و طوری رفتار می نمایند که آب های اطراف این جزایر و صخره ها بخشی از چین نیست.

ناوشکن یو اس اس وین، ماه گذشته از جزیره فیری کراس ریف و صخره میس چیف به عنوان بخشی از عملیات دریایی خود عبور کرد که با اعتراض پکن روبرو شد. هفته جاری، چین به انگلیس در خصوص انجام عملیات های مشابه در این دریا هشدار داده و گفته بود که چین این اقدام را به عنوان اقدامی خصمانه تلقی می نماید.

آمریکا همچنین چین را به گسترش دسترسی نظامی از جمله ساخت تاسیسات نظامی در جزایر مصنوعی پاراسل متهم نموده است. از طرفی چین اصرار دارد که این تاسیسات در دریای چین جنوبی با هدف نظامی، تحقیقات علمی و برنامه های ایمنی دریایی صورت گرفته است.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 8 مهر 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1398 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 456

به "ورود ناوشکن آمریکایی به آب های دریای چین جنوبی برای مقابله با چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود ناوشکن آمریکایی به آب های دریای چین جنوبی برای مقابله با چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید