14 پیشنهاد برای سفر یک روزه اطراف تهران در فصول مختلف

به گزارش تور تایلند ارزان، مسافرت یک روز اطراف تهران کجا بریم؟ برای مرکز نشین هایی که فرصت زیادی برای سفر کردن و ندارند ولی می خواهند از کمترین زمان، بیشترین استفاده را ببرند، سفرهای کوتاه در همان نزدیکی های شهر تهران، برترین راه حل است. مهم نیست در کدام فصل از سال هستید، اطراف تهران پر از مکان های سرگرمیی است که با طی کردن مسیری کوتاه، می توانید حال و هوایتان را عوض کنید. این مقاله از سرویس را به ایده ها و پیشنهادهایی برای سفر یک روزه اطراف تهران اختصاص داده ایم. شما هم به راحتی و با صرف هزینه و زمان کم، می توانید برای سرگرمی به اطراف مرکز سفری کوتاه داشته باشید. با همراه باشید.

14 پیشنهاد برای سفر یک روزه اطراف تهران در فصول مختلف

سفر یک روزه اطراف تهران در بهار

1- دشت یا تنگه واشی و آثار تاریخی آن

تنگه واشی یا تنگه ساواشی، در راستا جاده هراز پشت تونل وانا قرار گرفته است. کلمه واش، در زبان مازندرانی به معنای چمن و تنگه واشی به معنای تنگه ای است که دارای دشت چمن است. این مکان شامل دو تنگه است که تنگه اول به واشی و تنگه دوم به سا معروف است. در انتهای تنگه دوم هم یک آبشار 15 متری قرار گرفته است.

به خاطر آب و هوای خنک، این منطقه برای مسافرت یک روزه اطراف تهران در اواسط بهار تا تابستان بسیار مناسب است. البته در همه فصل های سال زیبایی خاص خودش را حفظ می نماید. اگر هم به آثار باستانی علاقه دارید، علاوه بر تماشا رودخانه زیبا، می توانید از مشاهده کتیبه فتحعلی شاه قاجار که نقش شکارگاه با تصویر اسب، نیزه و شکارهایش است را ترسیم نموده است، لذت ببرید.

تنگه ساواشی، در فاصله 170 کیلومتری از تهران قرار گرفته است. یعنی باید حدود 3 ساعت رانندگی کنید تا به این دشت زیبا در شهرستان فیروزکوه برسید و از طبیعت آن لذت ببرید. راستا دسترسی به تنگه واشی، رفتن به سمت جاده دماوند است. بعد از گذشتن از پردیس، باید وارد جاده فیروزکوه شوید و بعد از روستای جلیزجند به این تنگه می رسید.

2- فیلبند، روستایی در محاصره ابرها

روستای فیلبند از توابع استان مازندران و شهرستان بابل است که با تهران هم 170 کیلومتر فاصله دارد. این روستای ییلاقی طبیعت بسیار زیبایی دارد و تا دلتان بخواهد می توانید از تماشا منظره ها زیبایی آن لذت ببرید. آب و هوای خنک و معتدل هم آن را به یک گزینه بسیار مناسب برای مسافرت یک روزه اطراف تهران تبدیل می نماید.

هر چند این روستا در همه فصل های سال زیبا است ولی به خاطر سردی هوای این منطقه در فصل زمستان و پاییز، اگر قصد دارید در فصول سرد سال به فیلبند بروید، تجهیزات لازم را نباید فراموش کنید. برای رفتن به فیلبند باید وارد جاده هراز شوید و 100 کیلومتر برانید تا به جاده فرعی فیلبند برسید.

بیشتر بخوانید: برترین مقاصد سفر ایران برای سفر در فصل بهار

3- دشت لار و رودخانه های زیبای آن

دشت لار یا پارک ملی لار، جزو منطقه ها حفاظت شده است که در آن تنوع گیاهی و جانوری زیادی وجود دارد. این پارک 31 هزار هکتار وسعت دارد و در کوهپایه قله دماوند واقع شده است. این دشت از تهران، آمل و دماوند دسترسی دارد و به خاطر شقایق های سرخی که در آن می روید، مشهور است.

دریاچه سد لار و دریاچه دیو آسیاب از مجذوب نمایندهیت های این منطقه هستند. بعلاوه می توانید از تماشا رودخانه های سفیدآب، لار و … هم لذت ببرید. دشت لار یک گزینه عالی برای مسافرت یک روزه اطراف تهران به خصوص در فصل بهار و از اردیبهشت تا اواخر خرداد است.

برای رفتن به این مکان تماشای از تهران به سمت شرق حرکت کنید و وارد جادۀ دماوند شوید. سپس به جاده آبعلی بروید. بعد به سمت آمل حرکت کنید تا به سه راهی پلور برسید و تا محیط بانی دلیچای پیش بروید. با رسیدن به محیط بانی، به ورودی شرقی پارک لار رسیده اید.

4- جنگل مه آلود الیمستان

جنگل رویایی الیمستان از زیبایی ها و مجذوب نمایندهیت های طبیعی است که برای تماشا آن باید 140 کیلومتر از تهران دور شوید. این جنگل مه آلود، پوشش گیاهی بسیار مجذوب نمایندهی دارد و می توانید قله دماوند را هم از آنجا می بینید. نام این جنگل از گیاهی با نام الیما گرفته شده است که در ماه اردیبهشت رشد می نماید.

اگر قصد سفر یک روزه به اطراف تهران را دارید، بهتر است در فصول گرم و خنک سال به جنگل الیمستان بروید، چون تردد و طی راستا در فصل های سرد سال، به این جنگل، کمی سخت خواهد بود. برای رفتن به الیمستان، به سمت جاده هراز بروید. بعد از تابلوی فرعی امامزاده به سمت راست حرکت کنید تا به این جنگل برسید.

سفر یک روزه اطراف تهران در تابستان

5- روستان برغان در ساوجبلاغ

احتمالا شما هم با شنیدن واژه برغان به یاد آلو های این شهر می افتید. برای اینکه یک سفر کوتاه به اطراف تهران داشته باشید، شهرستان ساوجبلاغ در استان البرز یک پیشنهاد عالی است. برغان حدود 13 کیلومتر از کرج و 130 کیلومتر از تهران فاصله دارد.

طبیعت این روستا و وجود درخت های چنار کهنسال، از مجذوب نمایندهیت های برغان است. علاوه بر این، می توانید از تماشا جاذبه های دیگر این روستا مثل مسجد جامع، پل تاریخی روی رودخانه شاهرود، تکیه های عزاداری، حمام قدیمی و کاروانسرا لذت ببرید.

برای رفتن به این روستا باید به سمت کرج حرکت کنید و راستا تان را در اتوبان کرج به قزوین ادامه دهید. از پل کردان بگذرید و وارد بلوار شهدای کردان شوید. در نهایت به جاده برغان بروید و ادامه دهید تا به مقصد برسید.

6- کردان و طبیعت زیبای آن

روستای کردان هم یکی از مقاصد خوب برای سفر یک روزه اطراف تهران است. این روستا در 65 کیلومتری غرب تهران واقع شده و از توابع استان البرز است. البته طی چند سال اخیر، ویلاها و خانه های لوکس زیادی در این منطقه ساخته شده اند و بافت روستایی آن کمتر شده است. در کردان، باغ های متنوعی مثل باغ زردآلو، آلبالو، توت و گیلاس وجود دارد.

بعلاوه می توانید از تماشا جاذبه های تاریخی مثل برج مقبره با معماری دایره ای شکل تماشا کنید. برای رفتن به کردان باید به سمت کرج رانندگی کنید و وارد آزاد راه قزوین شوید. سپس به دوراهی شهدای کردان وارد شده و راستاتان را ادامه دهید.

7- وردیج و واریش با کوهستان ارواح سنگی

روستاهای وردیج و واریش در شمال غربی روستای کن و در محدوده منطقه 22 قرار گرفته اند و جزو هم هستند. این دو روستا به خاطر آب و هوای کوهستانی و وجود درختان با میوه های مختلف بسیار محبوب هستند. اما آنچه وردیج را تماشای تر می نماید، آبشار سه گانه لت مال و دامنه کوهستانی ارواح سنگی است. وقتی از دامنه این کوهستان به کوه ها نگاه کنید، آن ها را شبیه حیوانات یا انسان هایی می بینید که سنگ شده اند و به شکل مرموزی درآمده اند.

هر چند این دو روستا در همه ایام سال تماشای هستند ولی بهتر است در فصول سرد سال، به خاطر سرمای هوای این منطقه، موقع سفر به وردیج و واریش، مجهز بروید. برای رفتن به این روستای زیبا، به سمت کرج برانید و بعد از پمپ بنزین وردآورد، به خیابان اردستانی بروید. سپس ورودی جاده وردیج را ادامه دهید.

با ادامه دادن راستا روستای وردیج (چهار کیلومتر بعد از وردیج) به روستای واریش خواهید رسید. روستای واریش از روستای وردیج سرسبزتر است. اگر قصد سفر به روستای واریش در فصل زمستان را دارید بد نیست بدانید هوای روستای واریش به مراتب از روستای وردیج سردتر است و دسترسی به به راستا روستا در زمستان بسیار سخت و در بعضی مواقع، غیرممکن است.

در فصل بهار و زمستان باغ های میوه آلو، زردآلو، گیلاس و توت و شاتوت فضای روستا را رویایی تر می نماید. روستای واریش رفتگر ندارد و از آنجایی که مردم روستا به تمیز و نگهداری آن بسیار اهمیت می دهند در هنگام ورود به روستا یک کیسه زباله از سوی دهیاری به شما می دهند تا زباله را در دامان طبیعت رها نکنید.

سفر یک روزه اطراف تهران در پاییز

8- دیزین و پیست مجذوب نماینده آن

برای سفرهای کوتاه پاییزی، دیزین برای انجام ورزش های زمستانی مثل اسکی، اسنوبرد، تیوپ سواری و … بسیار مناسب است. هر چند می توانید در فصل های دیگر هم از پیست چمن آن لذت ببرید.

دیزین در 123 کیلومتری تهران و به سمت استان البرز واقع شده است. برای رفتن به پیست دیزین باید از جاده کرج وارد جاده چالوس شوید و 72 کیلومتر پیش بروید. بعد وارد جاده ولایت رود شوید و 13 کیلومتر دیگر برانید.

9- لواسان و سد لتیان

برای تهرانی ها، لواسان یکی از نزدیک ترین مکان هایی است که برای سفر یک روزه اطراف تهران می توانند انتخاب نمایند. لواسان در شهرستان شمیرانات است و 14 کیلومتر با شمال شرق تهران فاصله دارد. سد لتیان و رودخانه جاجرود از زیبایی های لواسان به شمار می فرایند.

این منطقه خوش آب و هوا برای ییلاق کردن بسیار دل انگیز است و در همه فصول سال می توان از زیبایی ها و طبیعت زیبای آن لذت برد. برای رفتن به لواسان، به سمت شمال شرق تهران بروید و وارد اتوبان شهید بابایی گردد. سپس وارد جاده لشکرک شوید و راستاتان را تا لواسان ادامه دهید.

10- شهرستانک؛ روستایی با رنگ های مجذوب نماینده

روستای شهرستانک در غرب تهران و کمی به سمت جاده چالوس واقع شده است. این روستا در فاصله 100 کیلومتری تهران، پر از درخت های زیبا است و در فصل پاییز رنگ برگ ها به زرد و نارنجی تغییر می نماید.

علاوه بر طبیعت زیبای این روستا، کاخ ناصرالدین شاه قاجار و کتیبه قاجاری به مجذوب نمایندهیت های این روستا برای سفر افزوده است. برای رفتن به این روستای زیبا، به سمت کرج بروید و وارد جاده چالوس شوید. بعد از پشت سر گذاشتن منطقه آسارا، چنارستان و درده، دو راهی شهرستانک را ادامه دهید.

بیشتر بخوانید: برترین شهرهای ایران برای مسافرت در فصل تابستان

11- روستای طلایی رنگ زرین دشت

روستای زرین دشت از توابع فیروزکوه (Zarrindasht) روستایی بسیار زیبا و سرسبز در 120 کیلومتری شمال شرقی تهران است. زرین دشت از چهار قسمت مزداران، آتشان، دهگردان و انزها تشکیل می گردد و روستای مزداران مرکز این چهار بخش است.

روستای سرسبز و بکر زرین دشت برترین انتخاب برای مسافرت یک روزه اطراف تهران است که در همه فصل هایسال زیبایی های خاص خودش را دارد. این روستا پر از جاذبه های طبیعی است ولی عبور رودخانه حبله رود زیبایی های زرین دشت را دوچندان نموده است.

این روستای تماشایی از انواع درختان میوه به ویژه، درختان گیلاس، توت و گردو پوشیده شده است. هوای عالی و پاکیزه، محیط آرام و منظره بدیع و روح نواز زرین دشت آن را به یکی از برترین جاذبه های گردشگری اطراف تهران تبدیل نموده است. چشمه آب معدنی خُمده و چشمه دریابک هم از دیگر زیبایی های این روستا هستند.

روستای زرین دشت در کیلومتر 100 جاده تهران-فیروزکوه قرار گرفته است. برای رفتن به این روستا، پس از رسیدن به این منطقه، باید راستا فرعی و مشخص شده به سمت روستای زرین دشت را انتخاب کنید و پس از پشت سر گذاشتن 18 کیلومتر به این روستای زیبا برسید.

سفر یک روزه اطراف تهران در زمستان

12- روستای افجه با باغ های زیبا و دشت هویج

روستای افجه در 8 کیلومتری لواسان قرار گرفته است و دشت هویج یا دشت گرچال در قسمت شمالی آن، منطقه ای شناخته شده است. نام این دشت به خاطر رویش هویج های نارنجی به دشت هویج معروف شده است. البته در حال حاضر باغ های گیلاس و گردو، جای دشت های هویج را گرفته اند.

برای کسانی که به کوه نوردی علاقه دارند، رفتن به این دشت مخصوصا در فصل زمستان بسیار لذت بخش خواهد بود. برای رفتن به این دشت، بعد از لواسان، به سمت شرق حرکت کنید و وارد جاده لواسان به سینک شوید. 8 کیلومتر بعد از لواسان به روستای افجه می رسید.

13- فشم و جاذبه های زمستانی

در شمال شرق تهران و حدود 28 کیلومتری آن، منطقه فشم قرار گرفته است. فشم به خاطر آب و هوای خنک و معتدل، در همه فصل های سال مجذوب نمایندهیت دارد. ولی پیست اسکی آن در فصل زمستان حال و هوای دیگری به آن می دهد. آهار، شکرآب، ابگل و باغ گل از روستاهای این منطقه هستند که طبیعت زیبایی را رقم زده اند.

اگر می خواهید برای سرگرمی و مسافرت یک روزه اطراف تهران به فشم بروید یاید به سمت شمال شرق حرکت کنید. وارد اتوبان شهید بابایی و بعد جاده لشکرک شوید. راستا خود را در جاده اوشان فشم ادامه بدهید و وارد جاده زایگان بشوید. جاده سلامت را ادامه دهید تا به فشم برسید.

14- روستای برگ دنیا و طبیعت بکر

برگ دنیا یکی از قدیمی ترین روستاهای اطراف تهران است که باستان شناسان در آن، آثار مختلف سفالینه را پیدا نموده اند. از جاذبه های طبیعی این روستا، رودخانه دنیا است که از کوه های این روستا سرچشمه می گیرد و در نهایت به سد لتیان می رسد.

متاسفانه بافت تاریخی روستای برگ دنیا در حال تخریب است و تنها در بعضی از محله های آن عمارت ها و دیوارهای سنتی دیده می گردد؛ اما طبیعت آن برای سفر یک روزه اطراف تهران واقعا چشمگیر و مجذوب نماینده است.

برگ دنیا 40 کیلومتر با تهران فاصله دارد و به وسیله دو راستا می توان به این روستا رسید. یکی از راستاها از لواسانات به سمت برگ دنیا می رود و دیگری از سد لتیان عبور می نماید.

سوالات متداول

برای مسافرت یک روزه اطراف تهران در فصل بهار و تابستان کجا برویم؟

روستای شهرستانک، دشت لار، دشت یا تنگه واشی، روستای برغان، کردان و طالقان از مکان های مجذوب نماینده و زیبای اطراف تهران هستند که در فاصله کوتاهی از تهران قرار دارند.

برای سفر یک روزه اطراف تهران در پاییز و زمستان کجا را انتخاب کنیم؟

معمولا در پاییز و زمستان، پیست های اطراف تهران مثل دیزین، شمشک و فشم هواداران بیشتری پیدا می نماید. اما اگر می خواهید از آب و هوای گرم در فصل زمستان لذت ببرید، دشت هویج و روستای افجه را نباید فراموش کنید.

منبع: افق کوروش
انتشار: 18 تیر 1401 بروزرسانی: 18 تیر 1401 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 2230

به "14 پیشنهاد برای سفر یک روزه اطراف تهران در فصول مختلف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "14 پیشنهاد برای سفر یک روزه اطراف تهران در فصول مختلف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید