آیا علی لاریجانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری 1400 می گردد؟

به گزارش تور تایلند ارزان، با کنار کشیدن علی لاریجانی از نامزدی انتخابات مجلس، گمانی زنی ها برای حضور او در انتخابات ریاست جمهوری 1400 قوت گرفته است.

آیا علی لاریجانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری 1400 می گردد؟

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

به گزارش ، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی چند روز پیش در نشست خبری که با فعالان مالی در قم برگزار گردید، اظهار داشت که قصد حضور در انتخابات آینده مجلس را ندارد.

لاریجانی که یکی از سیاستمداران برجسته و شناخته شده کشور در سال های اخیر به شمار می رود، دوران پیروزی را در فعالیت های سیاسی خود به ثبت رسانده است.

او که پیش تر مسئولیت هایی همچون وزیر فرهنگ و ارشاد، رئیس سازمان صداوسیما، دبیر شورایعالی امنیت ملی و عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی داشته است، از سال 87 یعنی دور هشتم مجلس شورای اسلامی تاکنون به عنوان نماینده مردم قم در سمت ریاست این مجلس فعالیت خود را در عرصه سیاست دنبال می نماید.

اعلام لاریجانی مبنی بر عدم حضورش در انتخابات آینده مجلس، در حالی رخ داد که قبل از این، هیچ شخصی به صورت قطعی و رسمی از عدم حضور لاریجانی در انتخابات، صحبتی به میان نیاورده بود، اما بعضی اتفاقات مانند احتمال قرار دریافت زاکانی در لیست اصولگرایان، احتمال عدم حضور او در انتخابات مجلس را حداقل از حوزه انتخابیه قم و از جناح اصولگرایی پررنگ تر می کرد.

اگرچه نمی توان صندلی اجتماعی او را در بین مردم کشور کتمان کرد، اما می توان پیش بینی ها را بر این داشت که حضور پیروز او از سال 87 تا امروز در صندلی ریاست مجلس شورای اسلامی پس از حذف در مرحله اول نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در سال 84، تا مدت ها او را از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری دور کرد.

هرچند اخبار احتمال حضور علی لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری در همه ادوار این انتخابات او را همراهی می کرد، اما در سه دوره گذشته هرگز چنین تصمیمی از سوی او گرفته نشد.

اعلام خبر عدم حضور لاریجانی در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی دو راستا را پیش روی اذهان عمومی قرار داد. گروهی بر این باورند که او تصمیم دارد به صورت کامل از دنیای سیاست کنار بکشد که با توجه به حضور فعال او در ریاست سه دوره مجلس شورای اسلامی، کاملاً دور از ذهن به نظر می رسد.

در این میان، اما احتمالی که شاید پیش بینی خیلی از کارشناسان سیاسی کشور نیز باشد و احتمال آن بیشتر باشد، خیز لاریجانی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری در سال 1400 است که با توجه به سوابقی علی لاریجانی در پرونده فعالیت های سیاسی خود به ثبت رسانده است، دور از انتظار تلقی نمی گردد و این گزینه محتمل تر از گزینه قبل به نظر می رسد. البته رئیس فعلی مجلس، در همایش بزرگداشت روز معلم در دانشگاه تربت حیدریه احتمال حضورش در انتخابات 1400 را تکذیب کرد و در واکنش به اشاره علیرضا حسینی، استاندار خراسان رضوی مبنی بر احتمال کاندیداتوری او در انتخابات ریاست جمهوری، گفت: استاندار با مطلبی که بیان کردند، قصد جان ما را دارند، ما در این وادی نیستیم.

لاریجانی همچنین در نشست خبری 10 آذر اظهار داشت که برنامه ای برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری ندارد، اما با این حال صحبت های بعضی شخصیت ها، حل این معادله را با سختی دوچندان روبرو می سازد.

سیدحسین نقوی حسینی، نماینده اصولگرای مجلس دهم چند ماه پیش گفته بود: اینکه آقای لاریجانی اراده اش بر این است که در انتخابات 1400 کاندید ریاست جمهوری گردد، یک چیز قطعی است. از اقدامات و فعالیت ها و رفت وآمدهایش تعیین است.

علی مطهری، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی هم گفته بود: هر چند آقای لاریجانی صراحتاً نمی گوید که کاندیدای ریاست جمهوری در سال 1400 است، اما این احتمال را رد نمی نماید.

لاریجانی در انتخابات 84 ریاست جمهوری و 86 مجلس شورای اسلامی با حمایت اصولگرایان و در سال 94 با حمایت اصلاح طلبان در این انتخابات ها شرکت کرد و تعیین نیست که اگر تصمیم حضور در انتخابات ریاست جمهوری داشته باشد، توسط کدام حزب و جناح مورد حمایت قرار می گیرد.

اصلاح طلبان که در دوره قبل علی لاریجانی را در لیست امید خود قرار داده بودند، این بار تمایلی برای ائتلاف با دیگر جریان ها از خود نشان نداده اند. از سوی دیگر، علی لاریجانی که گفت بود بی احتیاج از حمایت اصلاح طلبان است، عملاً خود را از پشتیبانی این جبهه محروم نموده است.

اصولگرایان نیز با پر کردن لیست شهر قم خود با اسامی شخصیت هایی مانند زاکانی، ذوالنور و امیرآبادی فراهانی، جایی برای حضور علی لاریجانی در لیست خود باقی نگذاشتند. مجتبی شاکری، دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی در این خصوص گفته است: حرکت زیگزاگی نه تنها سودی برای لاریجانی ندارد بلکه شرایط سیاسی کشور را گنگ و مبهم می نماید.

ناصر ایمانی، فعال سیاسی اصولگرا هم در مورد تصمیم لاریجانی درباره حضور در انتخابات مجلس گفت: این تصمیم تاثیر جدی بر جریان اصولگرایی نخواهد داشت، چون همان طور که گفتم سال هاست که آقای لاریجانی با جریان اصولگرایی ارتباط سیستماتیک کاری نداشتند، بلکه بعضاً با جریان مقابل ارتباط داشتند.

یدالله طاهرنژاد، نماینده حزب کارگزاران در شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان نیز چند هفته پیش گفته بود معتقد است لاریجانی برای کاندیداتوری منتظر دعوت یک جریان سیاسی است، ولی هیچ جریانی حاضر به دعوت و حمایت از او نیست.

پس از اعلام عدم شرکت علی لاریجانی در انتخابات مجلس یازدهم، محمد عطریانفر گفت: درباره آقای لاریجانی باید این را در نظر داشت که شرایط او نسبت به سال 84 در کل فرق نموده است. به هر حال تجربه سه دوره ریاست مجلس کافی است تا او به عنوان یکی از نامزد های اصلی و شاخص انتخابات 1400 مطرح گردد.

عطریانفر همچنین گفت: درباره همنشینی احتمالی لاریجانی با اصلاح طلبان می توان گفت اگر جریان اصلاح طلب نتواند به دلایل معلوم چهره های شاخص خود را به فضای انتخاباتی 1400 وارد کند، محتمل است حمایتی را که در سال های 92 و 96 از روحانی داشتند در انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم از علی لاریجانی به عمل بیاورند.

با توجه به مواضعی که دو جریان اصلاح طلب و اصولگرا در قبال علی لاریجانی دارند، می توان این پیش بینی را داشت که چنانچه او قصد شرکت در انتخابات ریاست جمهوری را داشته باشد، با نظر به نوع نگاه اصلاح طلبان به او، لاریجانی به صورت مستقل وارد انتخابات ریاست جمهوری خواهد شد.

حال باید منتظر بود و دید که لاریجانی در فرصت کمتر از دو سال مانده به انتخابات ریاست جمهوری آینده، چه اقداماتی را انجام خواهد داد و اینکه حضور او در انتخابات ریاست جمهوری مانند عدم حضورش در انتخابات مجلس به روز ها و ساعات پایانی قبل از ثبت نام نامزدها خواهد کشید یا خیر؟

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 30 دی 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 759

به "آیا علی لاریجانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری 1400 می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا علی لاریجانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری 1400 می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید