دومین دور گفت وگوهای فرهنگی ایران و اروپا برگزار می گردد

به گزارش تور تایلند ارزان، به گزارش خبرنگاران، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ادامه برگزاری نشست های گفت وگوهای میان فرهنگی، دومین دور گفت وگوهای فرهنگی ایران و اروپا (ایتالیا) را روز پنج شنبه (14 اردیبهشت ماه) در موزه نگارستان تهران برگزار می نماید.

دومین دور گفت وگوهای فرهنگی ایران و اروپا برگزار می گردد

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

محمدعلی ربانی، رییس مرکز مطالعات فرهنگی بین المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در این مورد گفت: این گفت وگوها می تواند در سه سطح رسمی میان نهادهای رسمی فرهنگی و دانشگاهی، نیمه رسمی و همچنین غیررسمی با تأکید بر مراکز و نهادها علمی و فرهنگی غیردولتی تنظیم و برنامه ریزی گردد.

وی ادامه داد: تمرکز اصلی برنامه های گفت وگوهای فرهنگی در سال 96، حوزه آسیاست. همچنین علاوه بر ادامه گفت وگوهای فرهنگی ایران و دنیا عرب، گفت وگوهای فرهنگی ایران با اروپا و آفریقا نیز در حال اجرا است. با این حال دومین دور گفت وگوهای فرهنگی ایران و ایتالیا در تاریخ 14 اردیبهشت در تهران به میزبانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دانشگاه تهران برگزار می گردد. البته دور اول این گفت گوها در تاریخ 4 آذر 1395 در کشور ایتالیا در شهر رم به میزبانی دائره المعارف تره کانی برگزار شده بود و در همان دور اول قرار بر این شد تا دور دوم گفت وگوها در تهران همزمان با نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار گردد. دلیل این امر نیز آن بود که در نمایشگاه کتاب سال جاری، ایتالیا میهمان افتخاری است و در نتیجه فرصت مناسبی برای برگزاری این دور از گفت وگوها بود.

ربانی اضافه کرد: در این دور از گفت وگوها هیأتی از ایتالیا به ایران آمده است که در رأس آن آقای آمندولا، معاون وزیر خارجه ایتالیا، هستند. در ایتالیا، گفت وگوهای فرهنگی زیر نظر وزارت امور خارجه انجام می گردد و بنابراین ایشان در رأس این هیأت به ایران آمده اند.

رییس مرکز مطالعات فرهنگی بین المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: هدف این است که بتوانیم منازعات و چالش های کنونی دنیا را رفع سازیم؛ چرا که بسیاری از آنها ریشه فرهنگی دارد. گفت وگوهای فرهنگی این امکان را فراهم می آورد تا انسان ها به دور از فضاسازی های رسانه ای و تبلیغاتی، به معرفی بی واسطه و صحیح تر فرهنگ ها، عناصر و مؤلفه های فرهنگی خود بپردازند و مدارا و سعه صدر را در پذیرش تفاوت ها و تنوع فرهنگی با یکدیگر تجربه نمایند. معتقدیم یکی از مسیرهای اصلی و پایدار اصلاح روابط فرهنگی با اتحادیه اروپا، فرهنگ و روابط فرهنگی است. همچنین یکی دیگر از اهداف برگزاری گفت وگوهای فرهنگی ایران با سایر کشورها، تحریف زدایی از چهره واقعی ایران در رسانه های جمعی کشورهای دیگر است.

وی ادامه داد: از آنجایی که ایران و ایتالیا همواره در این زمینه به یکدیگر نگاه مثبتی داشته اند و دارای پشتوانه میراث فرهنگی و فرهنگ کهن هستند، ایتالیا به عنوان اولین طرف در گفت وگوهای فرهنگی ایران و اروپا انتخاب شده است. نکته دیگر آن است که نگاه مثبت و اعتدالی ایتالیا حفظ شده است که نشان از درک واقع بینانه دولت و ملت و ایتالیا نسبت به جمهوری اسلامی ایران است. بنابراین همانگونه که ایتالیا می تواند در عرصه های مختلف سیاسی و مالی بین ایران و اتحادیه اروپا نقش واسطه گری مناسبی داشته باشد، در تعاملات فرهنگی بین ایران و اتحادیه اروپا نیز می تواند این نقش ویژه را به خوبی ایفا نماید.

وی اضافه کرد: موضوع دور دوم گفت وگوها نقش هنر در گسترش تعامل همکاری های علمی و فرهنگی ایران و ایتالیا است. معتقدیم که هنر می تواند از دیپلماسی فراتر رفته و بر قلب و روح انسان ها تأثیرگذار باشد و در نتیجه روابطی ماندگارتر و عمیق تر ایجاد کند. زمانی که به تحول هنر در طول تاریخ می نگریم، می بینیم که هنر به همفکری و همراهی ختم شده است. از طرفی هنرمندان ایرانی و اروپایی همواره تحت تأثیر یکدیگر قرار داشته اند. ارتباطات هنری دو کشور ایتالیا و ایران در زمان شاه عباس صفوی شروع شد و این دو کشور همواره در این زمینه پیروز بوده اند و از دیرباز درخشان ترین محصولات تمدنی و هنری را به دنیا ارایه داده اند و هنر هر دو در سراسر دنیا شناخته شده است. سخنرانان این گفت وگو نیز در همین زمینه به بیان نظرات خود خواهند پرداخت.

ربانی گفت: میهمانان در این دور از گفت وگوها از طرف ایتالیا اساتید دانشگاهی و مسئولین دائره المعارف تره کانی هستند که عبارتند از: پروفسور فابیو گراسی، استاد دانشگاه ساپینزا در رم که در زمینه تاریخ تاریخ، فرهنگ و دین تخصص دارند. وی درباره روابط بدون توقف و مداوم بین ایران و دانشگاه ساپینزا به سخنرانی خواهد پرداخت. پروفسور کلوئودیو لویاکونو، استاد دانشگاه و اسلام شناس، درباره مطالعات اسلامی در ایتالیا صحبت خواهد نمود. پروفسور آدریانو روسی، رییس انجمن بین المللی مطالعات شرقی و مدیترانه ای که درباره این انجمن و مطالعات ایرانی انجام یافته در آن در شروع هزاره سخن خواهد گفت. پروفسور ماسیمو برای، وزیر سابق میراث و فعالیت های فرهنگی و گردشگری ایتالیا و سرویراستار بخش تاریخ جدید دائره المعارف ایتالیا. البته ایشان در این گفت وگو حضور نخواهند داشت؛ ولی مقاله وی توسط نماینده ایشان قرائت خواهد شد. موضوع سخنرانی پروفسور ماسیمو برای، مدرنیت، هویت و دنیای سازی در اروپا است.

وی در خاتمه گفت: از طرف ایران نیز اساتید دانشگاه سخنرانی خواهند کرد که عبارتند از: دکتر حسین سلیمی، رییس دانشگاه علامه طباطبایی که در سخنرانی خود به موضوع هنر و اندیشه در روابط ایران و اروپا خواهند پرداخت. دکتر خضری، مشاور رییس و مدیرکل حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه که در زمینه مناسبات هنری، بستر پایدار گفت وگوهای فرهنگی بین ایران و ایتالیا سخنرانی خواهند کرد. عنوان سخنرانی دکتر حسن بلخاری قهی، استاد و مدیر گروه مطالعات عالی هنر دانشگاه تهران ایران و اروپا، تلاقی رنگ و نور و زیبایی در عرصه هنر و معماری است. دیگر سخنران ایرانی، دکتر همایون همتی، استاد دانشگاه تهران است که به موضوع هنر دینی خواهند پرداخت.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 آذر 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 675

به "دومین دور گفت وگوهای فرهنگی ایران و اروپا برگزار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دومین دور گفت وگوهای فرهنگی ایران و اروپا برگزار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید