آیا مو یک شبه سفید می گردد؟

به گزارش تور تایلند ارزان، نمناک/ارتباط مشخصی بین موهای سفید و استرس وجود دارد. طبق تصورات رایج ممکن است سفیدی یک شبه اتفاق نیفتد، اما شرح علمی وجود دارد که استرس سلول های بنیادی فراوری نماینده رنگدانه های مو را از بین می برد به این علت که آنها رنگ آمیزی پیاز مو را متوقف می نمایند.

آیا مو یک شبه سفید می گردد؟

علت سفید شدن مو چیست؟

متخصصان در این زمینه بیان می نمایند استعداد ژنتیکی، عوامل محیطی و افزایش سن می تواند باعث سفیدی موها شود. بدن انسان میلیون ها فولیکول مو دارد که روی پوست قرار گرفته و مو و رنگ ایجاد می نماید که با گذشت زمان، این فولیکول های مو می توانند توانایی فراوری رنگ را که منجر به سفید شدن مو می شود را از دست بدهند.

این اتفاق هنگامی می افتد که بدن فراوری ملانین را متوقف می نماید بعلاوه، با افزایش سن، سلول های موجود در پیاز مو کمی پراکسید هیدروژن ترشح (محصول جانبی متابولیکی) می نماید، به طور معمول آنزیمی به نام کاتالاز وجود دارد که باعث تجزیه آن در آب و اکسیژن می شود اما چنانچه در بخش بهداشت و سلامت نمناک میخوانید با افزایش سن، سطح کاتالاز کاهش و این اجازه می دهد تا هیدروژن پراکسید در پیاز مو ایجاد شود و به سلول های ملانوسیت یا سلول های فراوری نماینده رنگدانه مو آسیب می رساند و آنها را از بین می برد.

بدن هر فردی تا زمانی خاص ملانین فراوری می نماید پس زمان مشخصی برای سفیدی مو وجود ندارد و ممکن است فردی در 25 سالگی موهایش به علت فراوری نشدن ملانین سفید شود و برعکس فرد دیگری در 50 سالگی همچنان موهای سیاهی داشته باشد. ملانوسیت ها هر 10 سال، 10 - 20 درصد از ظرفیت فراوری رنگ خود را از دست می دهند.

مو یک شبه سفید می شود؟

سندرم ماری آنتوانت یا سفید شدن ناگهانی مو پاسخ این سوال را شفاف تر خواهد داد. سندرم ماری آنتوانت نوعی سندرم نادر و خاص است که موهای فرد مبتلا به علت اضطراب و فشار روانی شدید یک دفعه سفید می شود.

نام این سندرم از ماری آنتوانت ملکهٔ فرانسه گرفته شده که گفته می شود شب قبل از گردن زدنش، موهایش ناگهان سفید شدند. این سندرم یک اختلال شایع نیست و در حقیقت، فقط 0.2٪ از جمعیت عمومی سندرم ماری آنتوانت را تجربه نموده اند.

آیا استرس باعث سفیدی موها می شود؟

یکی از این عوامل بیرونی سفیدی مو، استرس است و مطالعات نشان می دهد احتمال از بین رفتن رنگدانه های مو هنگام استرس افراد وجود دارد. علاوه بر این، استرس می تواند شرایطی به نام تلوژن ایجاد کند که باعث ریزش مو حدود سه برابر سریعتر از حالت طبیعی می شود. با قرار دریافت افراد در سنین میانسالی، موهایی که مجدد می رویند ممکن است به جای رنگی، سفید باشند.

استرس اکسیداتیو در بدن با سفید شدن مو ارتباط دارد. استرس اکسیداتیو باعث عدم تعادل بدن هنگام آسیب رادیکال های آزاد به سلول ها می شود وقتی آنتی اکسیدان کافی برای خنثی سازی اثرات مخرب رادیکال های آزاد وجود نداشته باشد، می تواند منجر به پیری و بیماری هایی مانند لک و پیسی شود.

به جای استرس، می توانید روی عوامل دیگری که باعث سفیدی مو می شوند تمرکز کنید. کمبود مواد مغذی از جمله ویتامین ب12، فولات، مس، آهن و کلسیم و بعلاوه استعمال دخانیات از علل سفیدی مو بشمار می فرایند زیرا این امر به استرس اکسیداتیو و رژیم غذایی غنی از قند می افزاید.

ژنی به نام IRF4 (عامل تنظیم نماینده اینترفرون 4) کشف شده است که باعث سفیدی مو می شود اما ژن IRF4 حدود 30 درصد از موهای سفید را تشکیل می دهد و عوامل محیطی از جمله استرس مابقی را تشکیل می دهند

ارتباط عفونت یا استرس با سفیدی مو

بین ژن های پاسخ دهنده ایمنی بدن و آنهایی که رنگ پوست و مو را تنظیم می نمایند ارتباط وجود دارد و این بدان معناست که عفونت شدید می تواند فرایند سفیدی مو را تسریع کند.

جای تعجب نیست عفونت هایی که بدن را به شدت تحت تأثیر قرار می دهند، استرس زا هستند. بدن باید مکانیسم های سازگاری را تنظیم کند که به او امکان بقا بدهد و تسلیم شرایط نشود و اگر به درستی سازگار شود، بر استرس غلبه خواهد نمود.

باورهای اشتباه درباره سفید شدن مو

با کندن موی سفید، موهای دیگر سفید می شود؟

کمبود فراوری ملانین به مرور عامل رویش تدریجی موهای سفید است و کندن یک موی سفید باعث سفید شدن بقیه موها نمی شود پس این یک باور نادرست و از نظر علمی ثابت نشده است.

رشد موهای سفید بیشتر است؟

آنالیز ها نشان داده سرعت رشد موها تفاوتی ندارد و فازهای رشد مو در موهای سفید و رنگی یکسان است اما تحقیقاتی اجرا شده که ثابت می نماید، سرعت رشد موهای سفید بیش از موهای رنگی است.

موهای سفید از موهای رنگی ضخیم تر هستند؟

از نظر علمی ثابت نشده که با سفید شدن مو قطر آن بیشتر می شود اما در بعضی افراد موهای سفید سالم تر و اندازه سستی آن کمتر است پس این باور تا حدودی درست است. ممکن است انعکاس نور، موی سفید را پرپشت تر و تار آن را قطورتر نشان دهد.

موهای سفید در واقع خاکستری اند؟

جالب است بدانید موی انسان بدون کراتین و ملانین زردرنگ است اما با توجه به جنس مو این زردی می تواند روشن تر شود و به سفیدی گرایش پیدا کند پس موهای سفید خاکستری نیستند و ترکیب موی سیاه کنار سفید این توهم را در بینایی ایجاد می نماید.

مصرف دخانیات مو را سفید می نماید؟

سفید شدن مو ژنتیکی و ارثی است. تحقیقات نشان داده است که مصرف دخانیات می تواند باعث پیری زودرس و سفید شدن پیش از موعد موها شود پس این باور تا حدودی درست است.

موهای سفید را نمی توان رنگ کرد؟

این باور غلط است و به جز رنگ های شیمیایی می توان موها را با بعضی گیاهان دارویی و حنا هم رنگ کرد.

موهای سفید می توانند دوباره به رنگ قبل بازگردند؟

موی سفید در حالت طبیعی به رنگ قبل از خود باز نمی شود و نمی توان موی سفید را بدون مصرف دارو، یک رژیم غذایی خاص یا رنگ کردن مو به رنگ قبل خود بازگرداند پس این باور غلط است.

آفتاب موها را سفید می نماید؟

تا به امروز هیچ تحقیقی نشان نداده اشعه فرابنفش می تواند باعث پیری مو و بروز موهای سفید شود اما آفتاب می تواند باعث روشن شدن مو و تغییر رنگ قهوه ای روشن یا سرخ شدن مو شود.

منبع: همگردی
انتشار: 22 تیر 1400 بروزرسانی: 22 تیر 1400 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 1847

به "آیا مو یک شبه سفید می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا مو یک شبه سفید می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید