رفع چکه سقف ، چگونه برای همواره این مشکل را رفع نمایید؟!

به گزارش تور تایلند ارزان، برطرف چکه سقف و راه های آن در بخش های مختلف خانه موضوع این مقاله است که برای افرادی که با این معضل دست وپنجه نرم می نمایند، کمک دهنده است. دلایل چکه سقف خانه در قسمت های مختلف با هم متفاوت است و به تبع راهکارهای برطرف آن ها نیز با یکدیگر تفاوت دارد. در ادامه در این مقاله به آنالیز انواع چکه سقف و برطرف آن می پردازیم با خبرنگاران همراه شوید.

رفع چکه سقف ، چگونه برای همواره این مشکل را رفع نمایید؟!

چکه سقف در چه قسمت هایی از خانه شایع است؟

چکه سقف معمولاً در خانه های یک طبقه و در آپارتمان ها در واحدهای آخر منتهی به پشت بام در هر کجای خانه می تواند رخ دهد و دلیل آن هم درز پیدا کردن آب باران و برف به درون لایه های عایق رطوبت و در ادامه به درون سقف و در نهایت بیرون زدن آن به صورت نم یا چکه از سقف خانه است.

البته چکه از سقف آپارتمان هایی که به پشت بام منتهی نمی شوند هم می تواند رخ دهد که به دلیل نشت لوله آب و فاضلاب است. این نوع چکه سقف در بخش هایی از سقف که سرویس بهداشتی، آشپزخانه و حمام در بالای آن واقع شده است رخ می دهد و می تواند در اثر شدت نشتی به تمام سقف هم کشیده گردد.

چکه سقف چه نشانه هایی دارد؟

معمولاً اگر نشت آب به سقف زیاد باشد، قطرات آب به وضوح از سقف به پایین می آیند ولی اگر شدت نشت زیاد نباشد تنها نم و تغییر رنگ سقف به سیاه و زرد می تواند نشانی از چکه سقف در آینده نزدیک باشد. رنگ زرد به دلیل نهشته شدن آهک درون آب روی گچ است و دلیل سیاه شدن سقف هم رشد قارچ و کپک زدن آن بخش از سقف است.

برای برطرف چکه سقف ناشی از خرابی عایق رطوبتی چگونه است؟

برطرف چکه سقف های معمولی با سقف های شیروانی تفاوت های زیادی دارد که در این بخش به طور جداگانه به هرکدام پرداخته خواهد شد.

برطرف چکه سقف های معمولی

در سقف های معمولی هنگامی که باران یا برف ببارد قطرات آب از سقف چکه می نمایند که ناشی از خرابی و وجود درز و شکاف در عایق رطوبتی پشت بام است.

تشخیص محل دقیق نشت

در ابتدا ضروری است نقطه دقیقی که آب به درون عایق نفوذ می نماید را معین کرد. ممکن است آب دقیقاً از همان نقطه ای که عایق رطوبتی خسارت دیده است وارد سقف نگردد و به دنبال راحت ترین راه برای نفوذ باشد که می تواند هرجایی از سقف باشد. این بخش معمولاً راستا لوله های برق کشی ساختمان است.

ترمیم یا تعویض عایق رطوبتی

پس از تشخیص نقطه دقیق خرابی در ابتدای راه ترمیم و برطرف چکه سقف اول از هر کاری برق آن بخش از خانه که چکه می نماید را باید قطع کرد تا از حوادث ناگوار پیشگیری گردد.

تعمیر باید در دو سوی سقف یعنی هم از سمت پشت بام و هم از سمت داخل خانه صورت گیرد. برای این کار در ابتدا عایق رطوبتی در پشت بام باید تعویض یا ترمیم گردد. اگر عایق رطوبتی کهنه و قدیمی باشد باید به طور کلی تعویض گردد و اگر تازه و سالم باشد، تنها قسمتی که دچار خسارت شده است را تعویض و ترمیم می گردد. در این بین اگر احتیاج به ترمیم زیرکار عایق رطوبتی باشد نیز باید انجام گردد. برای این کار می توان از سیمان کاری استفاده کرد.

ترمیم سقف از داخل

پس از ترمیم سقف از سمت پشت بام نوبت به ترمیم آن از سمت داخل خانه است. برای این کار باید گچ قسمتی که دچار نم و رطوبت شده است باید کنده گردد و گچ کاری دوباره انجام گردد. اگر سیمان کاری زیر گچ هم دچار خرابی و پوسیدگی باشد نیز باید کنده شده و مجدداً سیمان کاری گردد. پس از خشک شدن سمان و گچ می توان به ترمیم کناف یا ابزار احتمالی سقف پرداخت و در خاتمه اقدام به رنگ کاری کرد.

نکته

البته در صورتی که سقف خانه از سمت داخل زیاد دچار خرابی و پوسیدگی نشده باشد تنها ترمیم سقف از سمت پشت بام کفایت می نماید و با خشک شدن نم می توان کپک به وجود آمده را با سمباده کند و سپس با رنگ کاری رنگ زرد یا سیاه را از بین برد.

برطرف چکه سقف های شیروانی

سقف های شیروانی با سقف های معمولی تفاوت ساختاری زیادی دارند و برطرف نم و چکه آن ها هم به تبع متفاوت است. سقف های شیروانی از سفال یا ورق های فلزی شبیه سفال ساخته شده اند که در زیر آن ها از یک لایه عایق رطوبت هم استفاده شده است در صورت احتیاج و استفاده از اتاق زیرشیروانی، روی عایق رطوبت را دیواری گچی اجرا می نمایند.چکه از سقف های شیروانی به دلیل همپوشانی کم سفال ها و یا خرابی و شکستگی آن ها در اثر ضربه یا کهنگی است.

برای برطرف چکه سقف های شیروانی باید به ترمیم سفال ها پرداخت و اگر عایق های رطوبتی و گچ کاری نیز دچار خسارت و خرابی شده باشند نیز باید تعویض شوند. درصورت نصب صحیح سفال های سقف شیروانی چکه کردن خیلی کم اتفاق می افتد و به همین دلیل است که از این گونه سقف ها در مناطق پرباران مانند شمال کشور استفاده می گردد.

برطرف چکه سقف در اثر نشت لوله های آب و فاضلاب در طبقات بالایی

برطرف چکه سقف در اثر نشت آب از طبقات بالایی بسیار راحت است باید منشأ نشت آب را پیدا کرد و ترمیم یا تعویض کرد. متأسفانه با پایین آمدن کیفیت ساخت آپارتمان های تازه ساخت، چکه سقف یکی از ترمیم های شایع است که مالکان را متحمل هزینه هایی می نماید.

برای برطرف چکه سقف به دلیل نشت آب باید ابتدا منشأ را پیدا کرد. ابتدا لازم از بدانید این لوله کشی است یا آب فاضلاب که باعث چکه شده است. برای این منظور اگر چکه کردن به صورت ممتد ادامه پیدا کرد، چکه به دلیل نشتی لوله کشی آب به وسیله شکستگی ها، درزهای اتصالات و شیرهای آب می تواند باشد؛ ولی اگر نم و چکه آب تنها در زمان استفاده از آب باشد و در مواقع دیگر دیده نگردد، به احتمال زیاد نشتی به وسیله فاضلاب صورت می گیرد.

برطرف چکه و نم در اثر نشتی لوله آب

این نوع نشتی ها با قطع شیرفلکه آب کم یا قطع می شوند و با معین دقیق محل نشتی می توان به ترمیم آن اقدام کرد. معمولاً لوله ها از کف عبور می نمایند که برای ترمیم آن ها ضروری است کف تخریب گردد سپس لوله تعویض یا ترمیم گردد سپس کف دوباره بازسازی گردد.

برطرف نم و چکه سقف در اثر نشتی آب فاضلاب

این نوع نشتی معمولاً در اثر شکستگی لوله های فاضلاب، نشتی در محل اتصالات و در محل اتصال لوله فاضلاب با کاسه سرویس بهداشتی رخ می دهد که به منظور برطرف آن باید تمام روکارها مانند سرامیک، سنگ، سیمان و آجر تخریب گردد و لوله ترمیم یا تعویض گردد سپس دوباره اقدام به کف سازی گردد.

سخن آخر

چکه سقف به دلایل مختلفی در خانه ها و آپارتمان ها رخ می دهد که برای برطرف آن باید از متخصصین این امر کمک گرفت در این راستا می توانید برای برطرف این مشکل درخواست خود را به صورت آنلاین در سامانه ثبت درخواست کارگشا ثبت نمایید تا در اسرع وقت متخصصین کارگشا به شما معرفی شوند.

درخواست خدمات بازسازی از متخصصین کارگشا

مطالب مرتبط:

  • ایزوگام سنگریزه ای ؛ انواع + مراحل ساخت و اجرای آن
منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 3 فروردین 1400 بروزرسانی: 3 فروردین 1400 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 1653

به "رفع چکه سقف ، چگونه برای همواره این مشکل را رفع نمایید؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رفع چکه سقف ، چگونه برای همواره این مشکل را رفع نمایید؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید