نحوه پرورش و نگهداری از نخل شامادورا در منزل و محل کار

به گزارش تور تایلند ارزان، خبرنگاران | سرویس گیاهان و حیوانات - نخل شامادورا یکی از گیاهان زیبا و پرطرفدار آپارتمانی است که به تصفیه هوای محیط داخل خانه نیز یاری می نماید. این گیاه را به دلیل تحمل نور کم و سایه به راحتی می توانید با رعایت اصول اولیه نگهداری از گیاهان آپارتمانی، در محیط آپارتمان و دفتر کار خود نگهداری کنید. در این مقاله نحوه پرورش و نگهداری از نخل شامادورا، شرایط محیطی مورد احتیاج و تفاوت آن با نخل اریکا را گردآوری نموده ایم.

نحوه پرورش و نگهداری از نخل شامادورا در منزل و محل کار

جهت دریافت خدمات پتینه کاری چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

شرایط پرورش و نگهداری از نخل شامادورا

1. نوع گلدان

گلدان هایی از جنس سفال یا سرامیک بهترین گزینه برای پرورش شامادورا هستند تا بتوانند وزن شاخسار را تحمل نمایند. به دلیل رشد آهسته این گیاه، هر دو سال یک بار می توانید اقدام به تعویض گلدان کنید و هر دفعه فقط یک سایز، اندازه گلدان را عظیم تر کنید. بهترین زمان تعویض گلدان فصل زمستان است که سرعت رشد گیاه به کمترین مقدار می رسد.

2. خاک

خاک مناسب برای پرورش و نگهداری از نخل شامادورا در گلدان ترکیبی از خاکبرگ (40 درصد)، خاک معمولی (40 درصد) و 20 درصد شن است. همچنین خاک هوموسی سبک و دارای زهکشی خوب مثل یک قسمت خاک برگ و یک قسمت خاک باغچه نیز گزینه مناسبی است.

بیشتر بخوانید: انواع خاک گلدانی و بستر کاشت برای گیاهان

3. آبیاری

نخل شامادورا احتیاج آبی نسبتا کمی دارد و خاک همواره مرطوب باعث صدمه به گیاه می شود. بهترین زمان آبیاری این گیاه هنگامی است که سطح خاک رویی گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک شده باشد. همچنین در فصل زمستان که هوا خنک تر است، احتیاج آبی بازهم کمتر شده و عمق خشکی خاک سطحی تا 5 سانتیمتر مناسب است.

نکته: در هنگام آبیاری از وجود زهکش مناسب در کف گلدان مطمئن باشید و از باقی ماندن آب در زیرگلدانی جلوگیری کنید. آبیاری زیاد و باقی ماندن آب در گلدان یا زیرگلدانی موجب پوسیدگی ریشه، زرد شدن و ریزش برگ ها می شود.

4. نور

این گیاه، احتیاج نوری متوسطی دارد ولی شرایط با نور کم را نیز به خوبی تحمل می نماید. در محیط آپارتمان بهترین مکان برای پرورش و نگهداری از نخل شامادورا، پنجره های شمالی و شرقی است که نور از پشت پرده به گیاه برسد. تابش مستقیم نور خورشید موجب سوختن نوک و حاشیه برگ ها خواهد شد.

5. کوددهی

کوددهی گیاه به پرورش بهتر و نگهداری از نخل شامادورا یاری می نماید به این منظور می توانید کود مایع به میزان 2 گرم در لیتر، هر هفته یک بار از فروردین تا مهر ماه برای گیاه بهره ببرید، البته می توانید از کود هایی با نسبت 2-1-3 و یا 3-1-3 نیز یا کود 20-20-20 موجود در بازار هم بهره ببرید، ولی در این مورد هر دو هفته یک بار و همزمان با آبیاری گیاه، کوددهی را انجام دهید.

6. دما

دامنه تحمل دمایی نخل شامادورا شامل حداقل دمای 16 تا 18 درجه سانتیگراد و حداکثر 26 تا 28 درجه است. توجه کنید از قرار دادن گیاه در مقابل کولر گازی یا وسایل گرمایشی خودداری کنید. بهترین دما برای پرورش و نگهداری از نخل شامادورا، دمای 22 درجه سانتیگراد است و در صورت گرمای بیشتر توصیه می شود آبپاشی روی برگ ها انجام شود تا رطوبت مورد احتیاج گیاه تامین شود.

7. آفات و بیماری ها

مهم ترین آفات و بیماری های این گیاه شامل شپشک های گیاهی، کنه تار عنکبوتی، حلزون و بیماری هایی مانند لکه برگی های قارچی و باکتریایی، بلایت باکتریایی و قارچی و پوسیدگی سیاه ساقه و ریشه گیاه است. برای مبارزه با این آفات، سمپاشی را طبق دستور العمل مخصوص گیاهان آپارتمانی انجام دهید.

نحوه تکثیر شامادورا

نخل شامادورا به دو روش کاشت بذر و تقسیم بوته تکثیر می شود؛ ولی بهترین روش ازدیاد این گیاه در منزل، تقسیم بوته است. همچنین ازدیاد از طریق پاچوش های گیاه نیز امکانپذیر است.

برای تکثیر گیاه به روش تقسیم بوته، در فصل بهار یا پاییز اقدام به این کار کنید.

  • گلدان گیاه مادر را به آرامی تکان دهید تا گیاه به طور کامل از گلدان جدا شده و بتوانید آن را خارج کنید.
  • ساقه زیرزمینی گیاه را به دو یا چند بخش بسته به میزان تراکم آن تقسیم نموده و در یک یا دو گلدان جدا بکارید.
  • مراقب باشید هنگام جابجا کردن و تعویض گلدان ریشه ها صدمه نبینند، اگر ریشه ها زیاد صدمه دیده باشند مدتی طول می کشد تا گیاه مجددا ریشه زایی بکند و بتواند تغذیه اش را از سر بگیرد و دوباره رشد بکند، بنابراین ضروری است به گیاه زمان بدهید.
  • همچنین چنانچه گیاه پاجوش هایی با ارتفاع در حدود 20 سانتیمتر دارد، می توانید هر پاجوش را از طریق چاقوی تیزی که قبلا ضدعفونی نموده اید جدا کنید و در بستری از شن و کود تا زمان ریشه دار شدن گیاه بکارید.

گیاه شناسی نخل شامادورا و تفاوت آن با نخل اریکا

شامادورا و نخل اریکا هر دو از یک خانواده هستند و شرایط نگهداری تقریبا مشابهی دارند. مهم ترین تفاوت نخل شامادورا با نخل اریکا در شکل برگ های گیاه است. نخل اریکا دارای برگ های متراکم تر و روبه بالا است، اما نخل شامادورا عریض تر است و برگ هایش بازتر هستند. انواع شامادورا به طورکلی شبیه به درخت خرما هستند و دارای یک ساقه است که در انتهای آن خوشه ای از برگ ها قرار دارند. این گیاه دارای گونه های زیادی است که همگی به عنوان گیاهان آپارتمان استفاده می شوند و ارتفاعی حداکثر دو متر دارند.

بیشتر بخوانید: شرایط نگهداری نخل ماداگاسکار در خانه

علت خشک شدن برگ شامادورا

نخل شامادورا برگ های نازکی دارد و گیاهی با احتیاج آبی است. با این وجود همانند دیگر گیاهان، عدم آبیاری و خشکی بیش از اندازه بستر کاشت گیاه، منجر به خشک شدن برگ ها خواهد شد. دیگر علت های خشک شدن برگ شامادورا موارد زیر می تواند باشد:

  • هوای گرم
  • عدم گردش هوا
  • آبیاری زیاد، باتلاقی شدن بستر کاشت و خاک همواره خیس

سخن پایانی

نخل شامادورا بومی مناطق گرمسیر قاره امریکا است ولی به دلیل رشد آسان، تحمل نور کم و نگهداری آسان امروزه به عنوان یک گیاه آپارتمانی پرطرفدار در سراسر دنیا پرورش داده می شود. چنانچه شما هم تجربه ای در زمینه پرورش و نگهداری از نخل شامادورا دارید، می توانید نظرات و پیشنهادات خود را از طریق بخش ارسال نظر با ما به اشتراک بگذارید. همچنین مطالعه روش نگهداری دو نخل تزیینی فونیکس و اریکا دو گیاه زیبا از همین خانواده را به شما پیشنهاد می کنیم.

منبع: setare.com
انتشار: 20 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1400 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 1743

به "نحوه پرورش و نگهداری از نخل شامادورا در منزل و محل کار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه پرورش و نگهداری از نخل شامادورا در منزل و محل کار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید