واردات لیمو ترش برای تعدیل قیمت داخلی

به گزارش تور تایلند ارزان، دبیر کارگروه تنظیم بازار گفت: با توجه به حجم صادرات مرکبات، اگر لازم باشد در راستای تعدیل قیمت و کنترل بازار مقداری از یک محصول وارد گردد، اتفاق خاصی نیست.

واردات لیمو ترش برای تعدیل قیمت داخلی

از پروفایل اینستاگرام behrouz azand دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، عباس قبادی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چرا علی رغم مشکلاتی که برای تأمین ارز وجود دارد، ارز کشور صرف واردات کالاهای غیر ضروری مانند لیمو ترش می گردد، گفت: بعد از شیوع بیماری کرونا در کشور مباحثی در فضای مجازی مطرح شد مبنی براینکه مصرف این میوه برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا مفید است و اگرچه پس از انتشار این مطالب صحت آن مورد تأیید مراکز بهداشتی کشور قرار نگرفت، اما اثر خود را بر بازار گذاشت و قیمت هر کیلوگرم لیمو ترش با افزایش شدید از کمتر از 10 هزار تومان به حدود 50 هزار تومان رسید.

معاون وزیر صنعت با اشاره به لزوم تعدیل قیمت لیموترش گفت: اطلاع دقیقی درباره اینکه این محصول به کشور وارد شده است یا خیر ندارم و باید در این رابطه از گمرک سؤال گردد، اما با توجه به صادرات محصولات مختلف مرکبات از جمله پرتقال و سایر محصولات کشاورزی مانند سیب، اشکالی ندارد که در صورت احتیاج بازار و در جهت تعدیل قیمت و تنظیم بازار یک محصول، در مقطعی واردات آن کالا انجام گردد.

وی با بیان اینکه قیمت 50 هزار تومانی هر کیلوگرم لیموترش ظلم و اجحاف در حق مصرف نماینده است، بیان داشت: گاهی در جهت رفاه حال مردم و مصرف نمایندگان مجبور هستیم که چنین اقداماتی انجام دهیم

دبیر کارگروه تنظیم بازار با بیان اینکه بیش از یک میلیون تن صادرات مرکبات اجرا شده است، گفت: بنابراین اگر در راستای تنظیم بازار یک محصول، در کنار صادرات آن یک مقداری از محصولی مانند لیموترش وارد کشور گردد، مشکل خاصی نیست.

قبادی با اشاره به اینکه ایران صادرنماینده مرکبات است، گفت: در حال حاضر براساس شرایط، تقاضا برای لیموترش به شدت افزایش یافته است، بنابراین بد نیست که با چنین اقداماتی یعنی واردات، قیمت محصول مورد تقاضا کنترل گردد.

دبیر کارگروه تنظیم بازار با بیان اینکه واردات لیموترش با ارز نیمایی که قیمت آن بیش از 15 هزار تومان است یاری به فراورینماینده داخلی است و محصول داخل را رقابتی می نماید، گفت: چنین محصولی اگر قرار باشد با ارز 4200 تومانی وارد کشور گردد، جای بحث دارد و قطعاً من هم به آن اعتراض خواهم داشت.

قبادی اضافه کرد: در کنار صادرات 200 میلیون دلاری سیب و پرتقال واردات 5 میلیون دلاری یا 50 هزار تنی لیموترش اتفاق خاصی نیست.

معاون وزیر صنعت با تأکید براینکه همه کوشش می نمایند تا مصرف نماینده راضی باشد، گفت: واردات لیموترش با ارز نیمایی که قیمت آن بیش از 15 هزار تومان است معلوم نیست که توجیه مالی داشته و بازار نیز کشش آن را داشته باشد.

قبادی گفت: با توجه به تفاوت فصل فراوری و فصل مصرف بعضی محصولات ضروری است تا با صادرات و واردات تنظیم بازار شوند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 تیر 1399 بروزرسانی: 19 دی 1400 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 1124

به "واردات لیمو ترش برای تعدیل قیمت داخلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واردات لیمو ترش برای تعدیل قیمت داخلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید