چگونه توکیو از یک روستای ساکت، به یک کلان شهر مدرن تبدیل شد (قسمت اول)

به گزارش تور تایلند ارزان، توکیو، این کلان شهر و مدرن، در اوایل پیدایش اش یک روستای ساکت و معمولی بود. در این مطلب سیر تحول مرکز ژاپن، توکیو را، آنالیز می کنیم.

چگونه توکیو از یک روستای ساکت، به یک کلان شهر مدرن تبدیل شد (قسمت اول)

توکیو، این کلان شهر مدرن، خانه 38 میلیون شهفرایند ژاپنی و یکی از پیشرفته ترین و پیش گام ترین شهرهای جهان تکنولوژیک جهان، روزگاری یک روستای ساکت و آرام بوده است؛ بله شاید باورکردنش خیلی سخت باشد، اما باید آن را پذیرفت. در این مطلب، نگاهی می اندازیم به تاریخچه این ابرشهر و اینکه چگونه این روستای کوچک و ساکت، به یک کلان شهر مدرن تبدیل شد. با خبرنگاران همراه باشید.

توکیو (Tokyo) پایخت ژاپن در عصر حاضر، در قرن دوازدهم میلادی با نام ادو (Edu) شناخته می شد و در همین قرن، به وسیله اهالی قوم ادو به معروفیت رسید و آوازه خود را به سراسر ژاپن رساند. قوم ادو در روستای کهن موساشی که در شرق دریای ژاپن واقع شده است، به دنیا آمد. ادو که امروز آن را با نام توکیو، مرکز ژاپن می شناسیم، در همان زمان های قدیم هم یک شهر محوری به حساب می آمد و مرکز حکومت دولت های کانگاوا (Kangava) و سایتاما (Saitama) بود و تصویر بالا، ادو، این شهر بندی را در سال 1830 میلادی نمایش می دهد.

در دوره ادو (سال 1600 میلادی تا نیمه قرن 19) این شهر در آرامش کامل به سر می برد و خودش را از دیگر منطقه ها جهان جدا نموده بود. مردم ادو در این سال ها و با استفاده از منابعی که در دسترس داشتند، به بازسازی این شهر که از بلایای طبیعی آسیب می دید، می پرداختند.

در این تصویر که در سال 1832 میلادی ترسیم شده، کشتی هایی را می بینیم که به سوی بندر اوکیدو (Okido) در تاکاناوا (Takanawa) در حال حرکت هستند. جایی که در آن دوران، به دروازه ادو مشهور بود.

هاروو شیرانه (Haruo Shirane) در کتاب خود، اینگونه رونق شهرهایی مثل توکیو، کیوتو و اووساکا را تحلیل می نماید:

یکی از مهم ترین گذرهای تاریخی کشور ژاپن، ورود آن ها از دوران قرون وسطی (قرن 13 تا قرن 19 میلادی) به عصر مدرن (سال های 1600 تا 1867) است. در قرن 17 علاوه بر ارتقاء استانداردهای زندگی تمامی طبقات مردم ژاپن، فرهنگ و عادت های غذایی مردم ژاپن هم تغییر کرد. تحول برجسته ژاپن در انتها قرن 17، افزایش جمعیت شهرنشینان این کشور بود که در صدرشان، اووساکا، کیوتو و ادو قرار داشتند.

این دوره از تاریخ ژاپن و صدالبته شهر ادو، که به دوره صلح توکوگاوا (Tokugava) معروف است، با ورود ناخدای آمریکایی به نام متیو پری (Matthew Perry) به انتها رسید. پری سعی داشت تا به وسیله راه دیپلماسی، دروازه های ادو را باز کند. صلح توکوگاوا حدودا در سال 1867 میلادی به انتها رسید. در این نقاشی، ورود پری به ژاپن در سال 1853 تصویر شده است.

در ادامه تحیل های موجود در کتاب هاروی شیرانه می خوانیم:

تاجرها و هنرمندان زیادی برای پاسخگویی به نیازهای جمعیت انبوه ادو، به این شهر می آمدند و خب بخش زیادی از درامدشان هم از همین راه به دست می آمد. همه چیز خیلی خوب پیش می رفت تا اینکه آتش سوزی بزرگ میرکی (Miereki) در سال 1863 رخ داد و بخش بزرگی از شهر ادو، از جمله قلعه ادو را نابود کرد. پس از این اتفاق ناگوار، شهر به یاری مردم، بازسازی و سرپا شد. بعد از نوسازی ادو، دوباره جمعیت شهر زیاد شد و زندگی در آن جریان پیدا کرد.

در تصویر بالا، پل های شهر ادو را می بینیم و در فواصل دور هم رشته کوه فوجی خودنمایی می نماید. در آن موقع در کشورهای ژاپن و فرانسه، برای میزان گیری فواصل، به ترتیب مبداء را پل ادو و شهر نوتردام درنظر می گرفتند و میزان گیری را انجام می دادند. همانطور که امروزه هم در ژاپن و فرانسه، به ترتیب توکیو و پاریس را به عنوان مبدا در نظر می گیرند.

به تحلیل های هاروی شیرانه برمی گردیم:

در نیمه قرن 18، شهر ادو نه تنها مرکز خرید و فروش و مصرف کالاها بود، بلکه مرکز تجارت و فراوری هم به حساب می آمد. در سال 1634، جمعیت ادو به 150 هزار نفر رسید. در سال های 1721 و 1873، جمعیت ادو به ترتیب به 500 و 600 هزار نفر رسید. این درحالی بود که جمعیت پاریس در سال 1801، به 548 هزار نفر می رسید.

در سال 1869 بعد از اینکه پادشاه می جی (Meiji) به این شهر رفت، نام توکیو به معنی مرکز شرقی را بر آن نهاد. در تصویر بالا، یکی از خیابان های توکیو در اوایل عصر می جی را می بینیم. عصر می جی از سال 1868 شروع شد و تا سال 1912 ادامه پیدا کرد. شهر ادو در تاریخ 1 می سال 1889 به طور رسمی، به توکیو تغییر نام داد.

طرح بالا که ژاپن سال 1880 را نمایش می دهد، تصویر یک رقابت اسب سواری در یک پارک اوئنو (Ueno) را می بینیم. اوئنو نام اولین مورد از پارک های عمومی ژاپن است که در سال 1873 تاسیس شد که امروزه، مردم برای تماشای شکوفه های گیلاس، به آنجا می فرایند.

در این تصویر که اولین و سومین بخش از یک نقاشی است که حدودا در سال 1881 میلادی کشیده شده، لحظه ای از مراسم بازگشایی دومین نمایشگاه صنعتی در ژاپن نشان داده شده است. همانطور که مشاهده می کنید، این نمایشگاه در یک اوئنو پارک جریان داشته و در این لحظه، شرکت کنندگان را می بینیم که اطراف یک آب نما که در قسمت مرکزی تصویر دیده می گردد، جمع شده اند.

برای آشنایی بیشتر با توکیو و دیگر شهرهای ژاپن، می توانید راهنمای سفر به ژاپن را در خبرنگاران بخوانید.

منبع: کجارو / The Daily Telegraph
انتشار: 22 اسفند 1400 بروزرسانی: 22 اسفند 1400 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 2131

به "چگونه توکیو از یک روستای ساکت، به یک کلان شهر مدرن تبدیل شد (قسمت اول)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه توکیو از یک روستای ساکت، به یک کلان شهر مدرن تبدیل شد (قسمت اول)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید