چگونه سوخت و ساز بدن مان را سریع تر کنیم؟

به گزارش تور تایلند ارزان، هرچند میزان سوخت وساز در بدن نسبتا ثابت است، اما جایی که پای تسریع آن به میان می آید، ورزش بهترین گزینه است، زیرا ورزش به رشد عضلات یاری می نماید که آن هم در مقابل، متابولیسم فعال را تسریع می نماید و نرخ متابولیسم به هنگام استراحت (آرام آر) را افزایش می دهد.

چگونه سوخت و ساز بدن مان را سریع تر کنیم؟

سوخت و ساز در عمل تنفس، هضم و گردش خون نیز دخالت دارد

متابولیسم یا سوخت وساز یک فرایند شیمیایی در بدن برای حفظ حیات است. سوخت وساز نه تنها غذا را تبدیل به انرژی می نماید بلکه در عمل تنفس، هضم و گردش خون نیز دخالت دارد. اما این فعل و انفعال شیمیایی همچنین تعداد کالری های شالوده ای- یا به عبارت دیگر سوخت وساز در هنگام استراحت (آرام آر) - را هم کنترل می نماید که به معنی آن است که می تواند در سرعت از دست دادن وزن موثر باشد.

هرچند میزان سوخت وساز در بدن نسبتا ثابت است، اما جایی که پای تسریع آن به میان می آید، ورزش بهترین گزینه است، زیرا ورزش به رشد عضلات یاری می نماید که آن هم در مقابل، متابولیسم فعال را تسریع می نماید و نرخ متابولیسم به هنگام استراحت (آرام آر) را افزایش می دهد.

برای درک چگونگی تقویت سوخت وساز به وسیله ورزش، با مت رابرتز، با مربی شخصی ورزش در مرکز تعلیم شخصی مت رابرتز در لندن تبادل نظر کردیم که می گوید بعضی حرکات ورزشی از سایر حرکات مفیدترند. رابرتز می گوید: گزینه های ورزشی بسیاری وجود دارد، اما نهایتا حرکات چندگانه که گروه عضلات رابه حرکت دربیاورند موجب افزایش نرخ سوخت وساز در بدن می گردد.

توصیه رابرتز برای به کار انداختن این گروه از عضلات عظیم چمباتمه زدن (اسکوات)، جهیدن و راهپیمایی و اهمیت گرم کردن بدن و انبساط و کش آوردن عضلات پیش از هرگونه حرکت ورزشی برای اجتناب از لطمه زدن به آن هاست.

بنشین و پاشو (اسکوات): رابرتز برای به کار انداختن گروه عضلات عظیم تر و ارادی بدن چمباتمه زدن و به دنبال آن ایستادن چه در باشگاه ورزشی و چه در خانه را توصیه می نماید. او می گوید: بهتر است این ورزش را با پای برهنه انجام دهید تا مطمئن شوید زانوهایتان بیش از حد روی پنجه های پایتان خم نمی شوند.

مجسم کنید با زاویه 90 درجه روی یک جایگاه خیالی نشسته اید و سپس در همان حال عضلات باسن تان را چنان منقبض کنید که حس کنید آتش گرفته اند. رابرتز توصیه می نماید این عمل را در چهار دور و هر بار 20 مرتبه با 30 ثانیه استراحت در میان هر حرکت تکرار کنید.

جهیدن: رابرتز می گوید: اگر می خواهید خودتان را به چالش بکشید، چمباتمه زدن با جهش را امتحان کنید. یک پایتان را به فاصله یک متر از پای دیگرتان جلوتر بگذارید.

پاهایتان را به قصد چمباتمه خم کنید و سپس به بالا بجهید و در همین حال جای پاهایتان را عوض کنید و با پای دیگر به زمین بیایید (با پای راست در جلو و پای چپ در عقب آغاز کنید و در حرکات بعدی جایشان را عوض کنید). او این حرکت را در چهار دور و بیست بار (ده حرکت برای هر سمت) با30 ثانیه استراحت در میان هر دور توصیه می نماید.

پیاده روی: به گفته رابرتز، پیاده روی یکی از ورزش هایی است که به آن اهمیت چندانی داده نشده و مردم آن را نادیده می گیرند. رابرتز می گوید برای اطمینان از این که به اندازه کافی پیاده روی می کنید، چند ایستگاه پیش از رسیدن به مقصد از مترو خارج شوید و بقیه راه را پیاده بروید.

او می گوید: هدفتان را روی ده هزار قدم در روز قرار بدهید. وی همچنین توصیه هایی غیر ورزشی برای ترغیب سوخت وساز بدن دارد که حول و حوش رژیم غذایی دور می زند. به گفته رابرتز، مهم ترین گروه مواد غذایی پروتئین است، زیرا مقادیر معتنابه پروتئین به ترمیم عضلات پس از حرکات ورزشی یاری و از طغیان اشتها جلوگیری می نماید.

تارنمای هلث لاین در اشاره به پژوهش های مختلف می گوید رژیم غذایی غنی از پروتئین متابولیسم را تسریع می نماید و میان 80 تا 100 کالری در روز می سوزاند. رابرتز می گوید از مواد پروتئینی، چون مرغ، ماهی سالمون، ماهی تُن، تخم مرغ، نخود، کینوا و توفو گذشته، فلفل قرمز تند (چیلی) و قهوه نیز دارای خاصیت تسریع نرخ متابولیسم هستند.

رابرتز می افزاید: عنصر کاپسِیسین در فلفل قرمز تند می تواند به فرایند سوخت وساز، اکسیداسیون چربی و کنترل اشتها یاری کند و اساسا کالری های اضافی را بسوزاند. مشروط به میزان تحملتان، توصیه می کنم کسانی که تحمل تندی ندارند، روزانه یک سوم فلفل قرمز و اشخاصی که مذاقشان تندی می پذیرد یک فلفل قرمز تمام را مصرف نمایند.

رابرتز درمورد قهوه می گوید نوشیدن قهوه به تسریع سوخت وساز و دادن انرژی یاری می نماید و به عنوان نوشیدنی پیش از ورزش ایده آل است. مطالعات نشان داده که کافئین میزان آرام آر را میان سه تا یازده درصد افزایش می دهد. رابرتز توصیه می نماید که برای دریافت بهترین نتیجه از نوشیدن قهوه باید آن را سیاه و بدون شیر و شکر مصرف کنید.

هرچند ورزش فواید خود را دارد، اما بهترین راه برای تقویت سوخت وساز بدن ترکیب آن با تغییراتی است که هم در باشگاه ورزشی و هم در خارج از آن در نحوه زندگی تان می دهید.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 27 اسفند 1399 بروزرسانی: 27 اسفند 1399 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 1641

به "چگونه سوخت و ساز بدن مان را سریع تر کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه سوخت و ساز بدن مان را سریع تر کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید