گرما نباید بهانه ای برای ماسک نزدن گردد

به گزارش تور تایلند ارزان، رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بعضی افراد به بهانه گرما در تجمعات و امکان عمومی از ماسک استفاده نمی نمایند در حالیکه این اتفاق ابتلا به کرونا را در آنها تشدید می نماید.

گرما نباید بهانه ای برای ماسک نزدن گردد

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، عباس شاهسونی - رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تحقیقات اجرا شده، نشان می دهد که افزایش دما تاثیری در کاهش این بیماری ندارد، در واقع افزایش دما سبب می گردد تا افراد در و پنجره را باز نمایند و تهویه صورت گیرد. آنچه باعث جلوگیری از ابتلا به بیماری کووید19 و انتقال ویروس کرونا می گردد، رعایت فاصله اجتماعی و تهویه مناسب است.

وی گفت: بعضی افراد گرما را بهانه ای برای استفاده نکردن از ماسک اسم می نمایند اما همه افراد در تجمعات و فضاهای بسته باید از ماسک استفاده نمایند زیرا ماسک عاملی برای گرمازدگی نیست. در واقع در صورتی که افراد بخاطر گرما از ماسک استفاده ننمایند خطر ابتلا به کرونا افزایش می یابد.

با گرما زدگی چه کنیم؟

شاهسونی تاکید نمود: گرمازدگی علاوه بر مخاطرات خاص خود، در شرایط کرونایی بسیار خطرناک تر است چون استفاده از ماسک را با دشواری روبه رو می نماید.

رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: گرمازدگی عارضه بسیار خطرناکی است که در آن سیستم کنترل حرارت بدن مختل می گردد تعریق کاهش می یابد اما دمای بدن افزایش می یابد(بیش از 41 درجه سانتیگراد).

وی ابزود: اگر فردی در اثر گرمای هوا دچار سردرد، سرگیجه، بی اشتهایی، گرفتگی عضلات، افزایش تعداد تنفس و ضربان قلب، تشنگی بیش از حد و افزایش دمای بدن شد، گرمازده شده است.

شاهسونی ادامه داد: افرادی که بیشتر در معرض گرما هستند مانند کشاورزان، کارگران راه و ساختمان، مشاغل نظامی و هم افرادی که فضای بیرون و زیر نورمستقیم خورشید فعالیت شدید می نمایند احتمال گرمازدگی در روزهای گرم تابستان وجود دارد.

به گفته شاهسونی، بعلاوه افرادی که در فضای بسته قرار می گیرند به ویژه سالمندان یا بچه ها خردسال؛ به دلیل عدم تهویه مناسب و ناتوانی دچار گرمازدگی می شوند.

وی اضافه کرد: کاهش فعالیت در زیر نور مستقیم خورشید بویژه در ساعت 12 تا 16 که حداکثر شدت تابش وجود دارد، لازم است و توصیه می گردد حضور در فضاهای بسته و بدون تهویه و جریان مناسب هوا کمتر گردد.

شاهسونی اضافه کرد: در صورتی که بخاطر گرما دچار علائمی نظیر سرگیجه شدید بجای خلوت و دارای تهویه مناسب بروید و ماسک خود را در بیاورید اما اگر علایم ادامه یافت به پزشک مراجعه کنید.

رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت اعلام نمود: مایعات به اندازه کافی بنوشید و افرادی که در فضای باز و زیر نور مستقیم خورشید فعالیت می نمایند (تا حد امکان یک بطری اب همراه داشته باشید) و مهم ترین اقدام برای افرادی که گرمازده می شوند کاهش دمای بدن به وسیله پاشیدن آب ولرم بر روی بدن فرد گرما زده است. بعلاوه فرد را بجای خنک و زیر سایه منتقل کنید و بحالت طاق باز بخوابانید و حداقل چهار لیوان آب بنوشانید و آب روی بدن آن بپاشید در صورتی که فرد دچار گرمازدگی شدید است سریعا با اورژانس تماس بگیرید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 مرداد 1400 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 1879

به "گرما نباید بهانه ای برای ماسک نزدن گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرما نباید بهانه ای برای ماسک نزدن گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید