گیاه پدیلانتوس؛ نگهداری، پرورش و تکثیر ستون فقرات شیطان

به گزارش تور تایلند ارزان، پیمان خراسانی؛ گیاه پدیلانتوس یا ستون فقرات شیطان یکی از زیباترین گیاهان آپارتمانی است. این گیاه بومی منطقه ها نیمه گرمسیری آمریکای مرکزی و شمالی است و از خانواده فرفیون- افوربیاسه ها می باشد. به دلیل شکل ظاهری ساقه ها که حالت زیگزاگ دارند به ستون فقرات شیطان مشهور شده است. گیاه پدیلانتوس در نقاط مختلف دنیا با اسامی: نردبان یعقوب، گل کمانچه و شمع کریسمس هم معروف است.

گیاه پدیلانتوس؛ نگهداری، پرورش و تکثیر ستون فقرات شیطان

این گیاه آپارتمانی در انواع ابلق و سبز ساده آن در ایران قابل تهیه است. در فصل سرما به دلیل اختلال در جذب فسفر از طریق ریشه، برگ های آن از رنگ سبز به صورتی یا قرمز تبدیل می شوند. گیاه ستون فقرات شیطان یک گیاه سمی است و نباید هیچ یک از قسمت های آن خورده شود؛ پس اگر کودک یا حیوان خانگی دارید از خرید این گیاه بپرهیزید یا گلدان را در یک مکان دور از دسترس قرار دهید.

اصول نگهداری از گیاه ستون فقرات شیطان یا پدیلانتوس

خاک: گیاه پدیلانتوس به خاکی احتیاج دارد که از زهکشی کافی برخوردار باشد. پیشنهاد می کنم که ماسه رودخانه آب شیرین را با کمی کود برگ پوسیده درخت اکالیپتوس یا جنگلی مخلوط کنید. همچنین می توانید از خاک حاوی کوکوپیت، پرلیت و پیت ماس هم استفاده کنید. گیاه در خاک مخصوص کاکتوس هم عملکرد خوبی خواهد داشت. برای جلوگیری از ایجاد قارچ در خاک می توانید از کمی پودر دارچین استفاده کنید. برای تعویض گلدان، هر چه گلدان تنگ تر باشد رشد گیاه بیشتر خواهد بود. این ریشه ها در خود می پیچد و اگر داخل باغچه بکارید پایین نرفته و به صورت سطحی باقی می مانند. هر دو سال یک بار تعویض گلدان ضروری است.

آبکمک: گیاه پدیلانتوس در این مورد بسیار حساس است. برای آبکمک این گیاه مانند بیشتر گیاهان آپارتمانی باید اجازه دهید که خاک سطحی گلدان در فاصله بین دو آبکمک کاملا خشک شود. گیاه پدیلانتوس تقریبا به خشکی خاک مقاوم است و آبکمک زیاد و رطوبت دائمی خاک باعث پوسیدگی ریشه می شود. معمولا بعد از گذشت دو روز از مشاهده خشکی سطح خاک، اقدام به آبکمک کنید. توجه داشته باشید که زیاد گیاه را به خشکی خاک پیش نبرید، نظم در آبکمک در این مورد بسیار مهم است.

نور: گیاه ستون فقرات شیطان به مکانی روشن تا نیمه روشن و دور از نور مستقیم آفتاب احتیاج دارد. نور مستقیم آفتاب را تا زمانی تحمل می کند که هوا گرم نباشد. مقدار مناسب نور در رنگ برگ ها و رشد گیاه تاثیر می گذارد. معمولا پدیلانتوس های ابلق نسبت به نوع سبز آن به نور بیشتری احتیاج دارند. وجود نور زیاد و هوای سرد موجب می شود که رنگ برگ ها کمی به صورتی متمایل شود.

اگر گلدان پدیلانتوس را پشت پنجره گذاشته اید، ممکن است با وجود نور صبح به سمت منبع آن کج شود، در اینصورت فقط کافیست گلدان را بچرخانید. تجربه نشان داده است که مردم جنوب کشور، گیاه ستون فقرات شیطان را در محیط باغچه و فضای سایه آفتاب پرورش می دهند. در جنوب کشور به دلیل رطوبت زیاد هوا و عدم تغییرات شدید دمای هوا در طول روز و شب و زمستان و تابستان، این گیاه به خوبی رشد می کند.

دما: پدیلانتوس به شدت به هوایی خنک (نه سرد) علاقه دارد. این گیاه به سرمای هوا حساس است و باعث قارچ زدن گیاه و در نتیجه ریزش برگ هایش می شود. گیاه پدیلانتوس باید در مکانی قرار بگیرد که گردش هوای مناسب در آن جریان دارد؛ بنابراین برای نگهداری آن در تابستان بهتر است آن را در بالکن، راه پله روشن یا اتاق پر نوری که هوا در آن جریان دارد قرار دهید.

رطوبت: گیاه ستون فقرات شیطان یا پدیلانتوس فضای گلخانه و رطوبت محیط را به شدت می پسندد. برای ایجاد رطوبت محیط، قرار دادن جزیره زیر گلدان یا غبارپاشی روزانه بسیار موثر است. غبارپاشی را در تابستان و شروع گرمای هوا به صورت روزانه انجام دهید. برای ساخت جزیره به یک زیر گلدانی، مقداری سنگ ریزه و آب احتیاج دارید. سنگ ریزه ها را در زیر گلدانی بریزید و آن را مملو از آب کنید، سپس گلدان گیاه پدیلانتوس را روی آن قرار دهید. این روش برای تامین رطوبت ریشه ها و محیط در طی روز مناسب است.

کوددهی: در اوایل بهار از کود های مخصوص کاکتوس استفاده کنید تا پتاسیم و فسفری که داخل آن ها است بوته را محکم کند. همچنین استفاده از کود (سه بیست) در مقدار کم هم برای رشد گیاه موثر است.

هرس: ساقه های این گیاه بعد از مدتی رشد، بسیار بلند و نافرم می شوند و برگ های پایین آن ها شروع به ریزش می کند. برای حفظ زیبایی گیاه و تحریک رشد ساقه های جانبی و نو، هرس ساقه های بلند گیاه پدیلانتوس ضروری است. توجه کنید که در زمان هرس، بیش از یک سوم حجم کل شاخسار گیاه را قطع نکنید تا گیاه شوکه نشود. برای انجام هرس از دستکش استفاده کنید. زمان مناسب هرس فصل زمستان است.

گیاه پاپیتال یا عشقه؛ از طرز قلمه زدن تا خاصیت؛ مسائل و قیمت پاپیتال

تکثیر گیاه ستون فقرات شیطان یا پدیلانتوس

تکثیر گیاه پدیلانتوس به صورت قلمه امکان پذیر است. قلمه هایی یک ساله که در طول تابستان رشد کرده اند و آن هایی که انتهای ساقه های گیاه هستند، بهترین نمونه قلمه برای تکثیر می باشند. حدود یک روز قبل از اینکه از گیاه قلمه بگیرید، گیاه را آبکمک کنید تا ساقه های آن ترد و با طراوت شوند. دقت کنید که به دلیل ترشح شیره سفید رنگ گیاه در هنگام قلمه گیری که حساسیت زا است، از دستکش استفاده کنید. یک ساقه قلمه به طول 12 تا 15 سانتی متر تهیه کنید.

برگ های پایین قلمه را جدا کنید و قلمه ها را 24 ساعت در یک محیط سایه، خشک و در دمای معمولی اتاق بر روی روزنامه قرار دهید تا شیره گیاه خارج شود و قسمت قطع قلمه از پایه، خشک شود. سپس کاشت قلمه را شروع کنید.

برای کاشت قلمه ها از خاک دارای پرلیت استفاده کنید. پرلیت سنگریزه های سفید آتشفشانی است که علاوه بر مصارف کشاورزی برای مصالح ساختمانی هم استفاده می شود. پرلیت در ترکیب انواع خاک گلدان از جمله بستر بدون خاک استفاده می شود تا نفوذ هوا در بستر کاشت را افزایش داده و ساختار خاک را اصلاح کند و اجازه ندهد خاک سفت شده و به هم بچسبد. همچنین زهکشی خاک را بهتر کرده و به تخلیه آب اضافی کمک می کند. ترکیب یک پیمانه پیت ماس، یک پیمانه لوم و یک پیمانه پرلیت برای پرورش گل و گیاه در گلدان عالی است و باعث میشود آب و اکسیژن کافی در خاک بماند.

قبل از کاشت قلمه، خاک را کاملا مرطوب کنید. حداقل مقدار فرو بردن قلمه در خاک 5 سانتی متر باشد. محیط کشت قلمه ها باید همیشه مرطوب بماند، برای این منظور می توانید روی بستر کشت را با پلاستیک شفاف بپوشانید. محیط کشت را در یک فضای روشن و با نور فیلتر شده آفتاب قرار دهید. شکل گیری ریشه در صورت مساعد بودن شرایط تا دو هفته طول می کشد. بعد از ریشه دهی گیاه را به گلدان نو انتقال دهید.

جزئیات نگهداری، تکثیر و قیمت گل برگ انجیری؛ مونسترا میوه می دهد

گیاه پدیلانتوس یا ستون فقرات شیطان خاصیت درمانی دارد!

طی تحقیقات آزمایشگاهی اجرا شده، این گیاه دارای طیف گسترده ای از خواص درمانی نظیر: ضد التهاب، آنتی بیوتیک، ضد عفونی کننده، ضد خونریزی، ضد ویروس، ضد تومور و سقط چنین موثر است. همچنین از عصاره آن برای افزایش حجم مواد معدنی استخوان مانند کلسیم و فسفر استفاده می شود و در پزشکی استفاده موثر دارد. توجه داشته باشید که این خواص فقط در آزمایشگاه با تغییراتی که بر روی فرمول آن انجام می دهند قابل استفاده می باشد، لذا از مصرف خودسرانه آن به صورت سنتی پرهیز کنید چرا که سمی و خطرناک است.

بیماری و آفات

از جمله آفت هایی که می تواند برای گیاه ایجاد مشکل کند: شته، کنه تارعنکبوتی و شپشک های گیاهی است. برای از بین رفتن این گونه آفات سم ایمیداکلوپراید را در دو واحد از سرنگ تزریق با نیم لیتر آب مخلوط کنید و روی برگ ها بپاشید. سپس اجازه دهید یک روز بگذرد و گیاه را کامل بشویید. در هنگام سم پاشی حتما از دستکش و ماسک استفاده کنید. از جمله بیماری ها هم مانند سفیدک پودری، لکه برگ باکتریایی، قارچ و پوسیدگی ساقه است که همگی ریشه در نوع نگهداری از گیاه پدیلانتوس دارد.

متاسفانه رنج قیمت گل ها امروزه بسیار متفاوت از هم قرار دارند. برخی از گلخانه ها قیمت ها را بین 15 تا 30 هزار تومان معرفی می کنند و برخی از 100 هزار تومان تا 300 هزار تومان تعیین کرده اند. با توجه به تکثیر آسان گیاه به نظر یکی از ارزان قیمت ترین نمونه از گل های آپارتمانی است که می توان تهیه کرد.

روش تهیه کود خانگی و ارگانیک برای گیاهان خانگی و آپارتمانیمنبع: فرارو
انتشار: 26 شهریور 1400 بروزرسانی: 26 شهریور 1400 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 1938

به "گیاه پدیلانتوس؛ نگهداری، پرورش و تکثیر ستون فقرات شیطان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گیاه پدیلانتوس؛ نگهداری، پرورش و تکثیر ستون فقرات شیطان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید