بانک های مرکزی ایران و ارمنستان از مکانیزم تهاتر کالا بین دو کشور حمایت نمایند

به گزارش تور تایلند ارزان، گاگیک ماکاریان، رئیس اتحادیه کارفرمایان ارمنستان باهدف آنالیز ظرفیت های مالی پیش روی ایران و ارمنستان با محمدرضا کرباسی، معاون امور بین الملل اتاق ایران ملاقات و گفت وگو کرد.

بانک های مرکزی ایران و ارمنستان از مکانیزم تهاتر کالا بین دو کشور حمایت نمایند

با ما سفر کنید و با تور ارزان ارمنستان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

معاون امور بین الملل اتاق ایران ابراز امیدواری کرد با توجه به نگاه مثبت دولتمردان ایران و ارمنستان به تقویت روابط دو کشور، ظرفیت های پنهان به بهره برداری رسد و فعالان مالی ایرانی و ارمنستانی حداکثر استفاده را از این فرصت نمایند. بعدازآن، او به معرفی اقدامات اتاق ایران و همچنین اتاق مشترک بازرگانی ایران و ارمنستان در راستای تقویت روابط دو کشور پرداخت.

کرباسی شرح داد: 450 تشکل ملی و استانی در زیرمجموعه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران فعالیت می نمایند که به صورت تخصصی در حوزه های فراوریی و تجاری متمرکز هستند. این ظرفیت به عنوان بازوهای اجرایی اتاق ایران در بازارهای بین المللی و همچنین توسعه فراوری در داخل کشور استفاده می گردد.

او با اشاره به تأسیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ارمنستان و اقدامات این اتاق مشترک بازرگانی، یافتن ظرفیت های پیش روی مالی ایران و ارمنستان را به عنوان یکی از مهم ترین اهداف راه اندازی این اتاق بیان کرد.

کرباسی اضافه نمود: در جمهوری اسلامی ایران توان بسیار بالایی از فراوری و ظرفیت های بازرگانی و کشاورزی وجود دارد که می تواند مکمل ظرفیت های ارمنستان باشد و از آن ها می توان به شکل مطلوب در راستای منافع دو کشور بهره برد.

او با اشاره به عضویت فعال ارمنستان در اتحادیه اوراسیا و همچنین عضویت ابران در بخش تعرفه های ترجیحی این اتحادیه، فرصت پیش آمده را برای بهره برداری مطلوب دو کشور استثنایی توصیف کرد.

کرباسی همچنین تأکید کرد: ارمنستان برای ایران تنها شاهراه زمینی به منظور دسترسی به کشورهای عضو اوراسیا است و در همین زمینه با تأسیس شرکت های مشترک در حوزه حمل ونقل می توان از این ظرفیت برای انتقال سریع کالاها به اوراسیا استفاده کرد.

معاون امور بین الملل اتاق ایران همچنین با اشاره به موافقت نامه ارمنستان و اتحادیه اروپا، سرمایه گذاری مشترک در منطقه و صادرات به اتحادیه اروپا را موردتوجه قرارداد.

او معتقد است دو حوزه کشاورزی و دام پروری ازجمله حوزه های بلااستفاده میان ایران و ارمنستان است. کرباسی همچنین از اعلام آمادگی ایران برای فراوری مشترک در حوزه آبزیان اطلاع داد.

او در ادامه بر اهمیت توان شرکت های ایرانی در حوزه خدمات فنی و مهندسی تأکید کرد و گفت: شرکت های ایرانی در حوزه اجرای خدمات فنی و مهندسی توانمندی بسیار بالایی دارند و بارها اعلام شده که آماده اجرای پروژه های مشترک با طرفین ارمنی هستند.

کرباسی در تشریح مهم ترین راهکارهای افزایش تبادلات تجاری ایران و ارمنستان، تهاتر کالاها را موردتوجه قرارداد و بر ضرورت حمایت بانک های مرکزی ایرانی و ارمنی برای تحقق این امر تأکید کرد.

در ادامه، گا گیک ماکاریان، رئیس اتحادیه کارفرمایان ارمنستان شرحاتی درباره چرایی تأسیس و عملکرد اتحادیه کارفرمایان ارمنستان ارایه داد. او اهداف این اتحادیه را در همکاری تنگاتنگ با دولت ارمنستان بیان کرد و همکاری های بین المللی و توسعه صادرات را به عنوان مهم ترین اولویت های این اتحادیه بیان کرد.

او تبادل دانش فنی میان ایران و ارمنستان را از مهم ترین حوزه های همکاری مشترک میان ایران و ارمنستان بیان کرد و ظرفیت های ایران در این حوزه را حائز اهمیت دانست.

رئیس اتحادیه کارفرمایان ارمنستان از معاونت امور بین الملل اتاق ایران خواست تا با تهیه فهرستی، اسامی شرکت های علاقه مند برای فعالیت در ارمنستان معرفی شوند. او تأکید کرد کارخانه های غیرفعالی که در حال حاضر در ارمنستان وجود دارد با همکاری با این شرکت ها می تواند مجدد شروع به کار کند و فراوری کالاهای مشترک و صادرات آن ها با همکاری طرفین ایرانی و ارمنی شکل گیرد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 24 اسفند 1399 بروزرسانی: 24 اسفند 1399 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 1635

به "بانک های مرکزی ایران و ارمنستان از مکانیزم تهاتر کالا بین دو کشور حمایت نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانک های مرکزی ایران و ارمنستان از مکانیزم تهاتر کالا بین دو کشور حمایت نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید