خبرنگاران صادرات 30 میلیون دلاری شرکت های دانش بنیان پارک فناوری پردیس

به گزارش تور تایلند ارزان، تهران- خبرنگاران- رییس پارک فناوری پردیس گفت: شرکت های دانش بنیان فعال در این پارک سال گذشته بالغ بر 110 هزار میلیارد ریال و در بخش صادرات نیز 30 میلیون دلار فروش داشته و برای کشور ارزآوری نموده اند.

خبرنگاران صادرات 30 میلیون دلاری شرکت های دانش بنیان پارک فناوری پردیس

پارک فناوری پردیس به عنوان مهم ترین و بزرگترین پارک فناوری کشور با هدف تجاری سازی دستاوردهای فناوران و ایجاد بستر مناسب برای رشد فناوری و توسعه بازار شرکت های دانش بنیان تاسیس شده و واحدهای فناور دانش بنیان بی شمار را در حوزه های فناوری های پیشرفته همچون فناوری اطلاعات و ارتباطات، زیست فناوری، فناوری نانو، مواد جدید، مکانیک و اتوماسیون به عضویت درآورده و عملکرد خوبی در اقتصاد دانش بنیان و زیست بوم نوآوری کشور داشته است.

مهدی صفاری نیا رییس پارک فناوری پردیس نحوه عملکرد این مرکز و فعالیت شرکت های دانش بنیان مستقر در این پارک در دولت دوازدهم را در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار دانشگاه و آموزش تور تایلند ارزان تشریح کرد.

فعالیت های مهم شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک فناوری در دولت دوازدهم را شرح دهید؟

رییس پارک فناوری پردیس در پاسخ گفت: تا سال 1396 حوزه فعالیت عملیاتی پارک فناوری پردیس عمدتا در دو فاز و 40 هکتار بود که در چند سال گذشته به بیش از 90 هکتار توسعه پیدا نموده است در حال حاضر پارک در سه فاز عملیاتی واقع شده است که شرکت ها در آن مستقر بوده یا در حال استقرار هستند و فاز 4 و 5 پارک نیز تا سال آینده فعال خواهد شد.

وی بیان نمود: در دو سال گذشته دو شعبه پارک فناوری پردیس در تهران با عنوان کارخانه نوآوری آزادی و کارخانه نوآوری های وی مشغول فعالیت شدند. هم اکنون بیش از 130 استارتاپ با حدود 1500 نفر در این دو شعبه فعالیت دارند؛ این در حالی است که هر ساله حدود 20 درصد بر شاغلین در پارک فناوری پردیس اضافه کرده شده و هم اکنون در سایت اصلی پارک حدود پنج هزار نفر که عمدتا نیروهای تحصیل نموده هستند، فعالیت می نمایند.

وی یادآور شد: میزان فروش شرکت های پارک نیز هر ساله بیش از 30 درصد افزایش داشته که این افزایش ناشی از افزایش فروش شرکت ها یا افزایش تعداد شرکت های تحت پوشش پارک است.

صفاری نیا اضافه کرد: در حوزه شتابدهنده های نوآوری هم متولی آن، پارک فناوری پردیس در سطح ملی است و مرکز شتابدهی نوآوری در پارک مسوولیت این حوزه را بر عهده دارد.

وی با بیان اینکه ما شاهد افزایش کمی و کیفی وسیعی در این حوزه هستیم، ادامه داد: تعداد شتابدهنده ها رشد نمایی داشته است و هم اکنون بیش از 60 مجموعه تحت حمایت مرکز شتابدهی نوآوری در سراسر کشور قرار دارند و این مجموعه ها حدود 500 استارتاپ را تحت حمایت و سرمایه گذاری قرار داده اند. همچنین تقریبا تعداد شتابدهنده ها رشد دو برابری نسبت به سال 96 داشته است و در این زمینه حدود 100 تقاضای دیگر هم در دست آنالیز داریم.

رییس پارک فناوری پردیس ادامه داد: در حوزه شبکه فن بازار ملی ایران نیز که تحت مسوولیت پارک فناوری پردیس است، توانستیم به عملکرد فروش حدود سه هزار میلیارد ریالی در فروش محصولات دانش بنیان و همرسانی عرضه و تقاضای فناوری در دو سال گذشته برسیم.

وی یادآور شد: تقریبا عمده استان های کشور تحت پوشش فن بازار واقع شده است و در 23 استان کشور فن بازارهای استانی را فعال نموده ایم. در این زمینه در دو سال گذشته حدود 10 مجموعه فعال شده اند، هدف گذاری سال جاری فن بازار ملی بیش از پنج هزار میلیارد ریال همرسانی عرضه و تقاضای فناوری در سطح ملی است که در کشور سابقه ندارد.

رییس پارک فناوری پردیس گفت: یکی از پروژه های دو سال اخیر ما راه اندازی شبکه نوآوری و فناوری ایران است، البته این شبکه ابتدا با نام شبکه نوآوری تهران آغاز به فعالیت کرد ولی استقبال شرکت های فناور در شهرها و استان های مختلف و پارک های فناوری باعث شد عملکرد ملی پیدا کند. اکنون در شبکه نوآوری بیش از 2300 شرکت فناور در سراسر کشور تحت پوشش خدمات تجاری سازی و خدمات تخصصی قرار دارند و هر هفته چند ده شرکت به آن اضافه می شوند، عملا یک پلت فرم مجازی برای شرکت هایی است که می خواهند از خدمات کسب وکاری معاونت علمی و پارک فناوری پردیس استفاده نمایند.

صفاری نیا گفت: البته بیش از 40 هزار نفر فرد حقیقی عمدتا با تحصیلات بالا هم عضو این شبکه هستند و از این خدمات بهره می برند.

توجه مسوولان دولت دوازدهم به پارک های علم و فناوری نسبت به گذشته چگونه بوده و فعالیت شرکت های پارک فناوری پردیس در اقتصاد داخلی و خارجی کشور چه تاثیری داشته است؟

صفاری نیا گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مهمترین حامی فعالیت های دانش بنیان و پارک فناوری پردیس بوده است. ما قصد داریم فضای پارک فناوری پردیس را تا انتها دولت دوازدهم به 145 هکتار توسعه دهیم. همچنین در زمینه فروش شرکت های دانش بنیان در نظر داریم فروش دانش بنیان ها به 200 هزار میلیارد ریال نزدیک گردد.

وی تاکید نمود: سرمایه گذاری شرکت ها در پارک تا به امروز بالغ بر 23 هزار میلیارد ریال است که به حدود 50 هزار میلیارد ریال خواهد رسید. همچنین در نظر داریم تعداد شرکت های عضو پارک از حدود 350 مجموعه به 600 مجموعه افزایش یابد و شاغلان در پارک هم به 9 هزار نفر خواهند رسید. اکنون بیش از 300 شرکت در صف ورود به پارک هستند.

وی یادآور شد: تا انتها دولت دوازدهم حداقل یک شعبه دیگر در تهران در قالب کارخانه نوآوری جدید راه اندازی خواهد شد.

رییس پارک فناوری پردیس گفت: در مدت زمان باقی مانده از دولت دوازدهم از 10 درصد تاثیرگذاری مالی در سطح دانش بنیان در عرصه ملی فراتر خواهیم رفت و با جذب متخصصین ایرانی خارج از کشور از رقم 30 استارتاپ فعلی به رشد قابل توجهی خواهد رسید.

صفاری نیا اضافه کرد: ما همه نیازهای عمومی و تخصصی را برای کسب وکارهایی که می خواهند در عرصه بین الملل ورود پیدا نمایند در پارک فراهم نموده ایم و محیط شهری جذاب با بهترین خدمات شهری، نیازهای تخصصی و حرفه ای شرکت ها در پارک فراهم شده است. با اطمینان می گویم از این لحاظ بهترین در منطقه هستیم و امکان جذب شرکت های فناور خارجی را در پارک داریم.

وی یادآور شد: همه این دستاوردها در حالی است که به لحاظ بودجه ای رشدی نداشتیم و حتی کاهش هم داشته ایم، امیدوارم اگر حمایت بیش از پیش دولت باشد، عملکرد مناسب تری بتوانیم در عرصه ملی ارائه دهیم و تاثیرگذاری مناسب تری در جهش اقتصاد دانش بنیان کشور داشته باشیم.

منبع: ایرنا
انتشار: 21 مهر 1399 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: thailandro.ir شناسه مطلب: 1326

به "خبرنگاران صادرات 30 میلیون دلاری شرکت های دانش بنیان پارک فناوری پردیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران صادرات 30 میلیون دلاری شرکت های دانش بنیان پارک فناوری پردیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید